یکی از تبعات مصوبه جدید مجلس”ازدواج سفید” است

یکی از تبعات مصوبه جدید مجلس”ازدواج سفید” است

گروه اجتماعی: معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: مجلس با کاهش سن ارائه وام ازدواج نمی‌تواند به جوانان کمک کند و باید مسائل دیگر آنها را نیز مورد توجه قرار دهد.
»محمدمهدی تندگویان« معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ، درباره آسیب‌های پرداخت وام ازدواج به دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان گفت: به طور کل موضوع افزایش وام ازدواج و مدل پرداخت آن که هر سال در مجلس مورد تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد، یکسری مشکلات دارد. به عنوان مثال ما نمی‌دانیم مبنای مطالعاتی و کارشناسی برای تصمیم‌گیری عدد و رقم این وام بر چه اساسی است؟
تندگویان گفت: اینکه هر کسی یک پیشنهاد بدهد و ادعا کند که پیشنهادش بهتر است و سپس در کمیسیون تلفیق هم آن را تصویب کنند جای سوال دارد. باید این پیشنهاداتی که مطرح می‌شود پشتوانه مطالعاتی داشته و روی آن تحقیقات کارشناسی انجام شده باشد. یا حداقل از صاحب نظران و کسانی که در این حوزه رصد و پایش می‌کنند، نظرخواهی شود.
معاون ساماندهی امور جوانان ادامه داد: در حال حاضر مشکل ما کم بودن و یا زیاد بودن میزان اعداد و ارقام نیست. وقتی مجلس برای سال ۱۴۰۰ وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی را مطرح کرد، این سوال پیش می آید که این مجلس تا پایان دوره چهار ساله خود قرار است چند درصد دیگر به وام‌ها اضافه کند؟ اگرچه ما هیچ مشکلی با افزایش وام نداریم، اما مسئله بازپرداخت وام و مشکلی است که جوانان در این زمینه دارند.
وی در ادامه افزود: مجلس به ما بگوید مطالعات و پایشی که در این اعداد و ارقام داشته‌اند بر چه پایه و مبنایی است؟ در مورد سن افراد از آنجا که مطالعاتی انجام نشده، در سال سال آینده باید آزمون و خطا کنیم و تبعات آن را ببینیم، بعد بگوییم این کار درست بوده یا غلط. واقعا چرا باید مدام آزمون و خطا کنیم و بعد بگوییم منابعی که مصرف کردیم درست نبوده‌اند. ای کاش همین ابتدا یک مطالعه‌ا‌ی انجام شود و بعد از کسانی که در این زمینه کار کرده اند، نظرخواهی می‌شد.
وی اظهار داشت: در نتیجه این پایش نشان می‌دهد حتی اگر همه چیز برای ازدواج فراهم باشد، یک جوان سن مطلوب برای ازدواج را در این سنین می‌داند. اگر نمایندگان به دنبال کاهش سن ازدواج هستند، فقط با کاهش سن ارائه وام نمی‌توانند به جوانان کمک کنند، باید موضوعات دیگر مورد توجه قرار بگیرد.
“تفکیک سن” کمکی به ازدواج جوانان نمی‌کند
معاون ساماندهی امور جوانان گفت: به نظر من تصمیم تفکیک سنی کمکی به کل ازدواج نمی‌کند. ما چندین سال است که می‌گوییم وقتی عدد وام را افزایش می‌دهیم حتماً باید یک دستورالعمل مشخصی برای بعد از پرداخت و نظارت به دریافت کنندگان به وجود بیاید. هر سال انحرافات وام در پرداخت بیشتر می‌شود و این در حالی است که موضوعاتی مثل طلاق صوری، ازدواج اجباری، ازدواج‌های صوری، خرید و فروش وام در سایت‌ها را شاهد هستیم. هنوز هم این موارد موجود است و متاسفانه هیچ دستورالعملی برای بعد از پرداخت وجود ندارد.
وی ادامه داد: البته ما معتقدیم که برای دریافت وام نباید سدی وجود داشته باشد، اما برای بعد از پرداخت وام باید دستورالعملی جهت نظارت مطرح شود تا مطمئن شویم این پول خرج موضوع ازدواج شده است. به عنوان مثال باید اطمینان داشته باشیم که اگر دختر خانمی زیر ۱۸ سال وام گرفت خدایی نکرده والدینش وام را از او نگرفته باشند و یا منجر به ازدواج اجباری او نشده باشد.
نگران ازدواج اجباری هستیم
تندگویان گفت: از آنجا که دستورالعملی برای این موضوع وجود ندارد، ما نگران ازدواج اجباری هستیم. این مدل تفکیک سن، یک سری تبعات منفی اجتماعی به وجود می‌آورد و حتی به مجردان قطعی‌ نیز ضربه می‌زند. ما اگر به دنبال تحکیم خانواده و فرزندآوری هستیم، به جای اینکه هر سال روی وام ازدواج که یک مشوق مقطعی است متمرکز شویم، باید به سمت مشوق‌های دائمی در بحث تحکیم خانواده و فرزندآوری برویم.
وی افزود: اگر ما ۱۰۰ میلیون تومان وام را دادیم و افراد زیر ۲۵ سال هم ازدواج کردند، با توجه به اینکه مهارت‌های لازم برای زندگی و مشکلات خاص در پیوند را ندارند، امکان بروز مشکلات وجود دارد. در حال حاضر نیز ۲۵ درصد از طلاق‌ها در کشور مربوط به زیر یک سال زندگی و ۷۰ درصد مربوط به زیر ۵ سال زندگی است. این نشان می‌دهد مهارت زندگی در این افراد وجود ندارد و تبعاتش همین می‌شود. در حالی که ما این اعتبار را داده‌ایم ولی نه تنها تحکیم خانواده شکل نگرفته، بلکه طلاق و آسیب‌های دیگری نیز به وجود خواهد آمد.
ازدواج سفید می‌تواند یکی از تبعات تصمیمِ غیرکارشناسی مجلس باشد
وی در پاسخ به این سوال که آیا این طرح موجب تشدید ازدواج‌سفید نخواهد شد؟ زیرا افرادی که تن به ازدواج سفید می‌دهند در سنین زیر ۲۳ و ۲۵ سال نیستند و عمدتا افراد در سنین بالاتر از این به ازدواج سفید روی می‌آورند، گفت: اگر دستورالعمل بر نظارت دریافت کننده وام نباشد هر نوع انحرافی را ایجاد می‌کند و ممکن است یک بخشی از آن هم ازدواج سفید باشد. وقتی در برخی آگهی‌ها، وام ادواج و طلاق صوری را قید می‌کنند بنابراین ازدواج سفید هم می‌تواند یکی از حواشی آن باشد.تندگویان ادامه داد: این دستورالعمل را خود ما هم درخواست کردیم و رئیس‌جمهور نیز دستور آن را به بانک مرکزی داده است اما متاسفانه آن کارگروه شکل نگرفت. در حال حاضر دستورالعملی نسبت به نظارت بر دریافت کنندگان وام وجود ندارد و این موضوعی که شما به آن اشاره کردید در همین دستورالعمل می‌گنجد و ربطی به اعداد و ارقامی که عنوان شده ندارد. تا وقتی که یک دستورالعمل نداشته باشیم همه این آسیب‌هایی که شما به آن اشاره کنید می تواند وجود داشته باشد. به گزارش آرازآذربایجان به نقل از ایلنا، تندگویان در پایان افزود: علت اینکه چرا شهروندان از مشوق‌ها حذف می‌شوند این است که نظرسنجی خودشان در تصمیم گیری‌های مسئولان لحاظ نمی‌شود، این جزو مشکلات اساسی است. چقدر نظر جوانان در پرداخت مشوق‌ها و یا کمک‌هایی که به آنان در طرق مختلف می‌شود، لحاظ شده است؟ در هر صورت ما با افزایش وام مخالف نیستیم و هر چقدر هم تسهیلات افزایش یابد موافقت می‌کنیم ولی حتما باید این کار مبنای مطالعاتی داشته باشد.
Arazazarbaijan.ejtemai@gmail.com

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۳ ق.ظ

دیدگاه


− 3 = یک