والدین چگونه می‌توانند دعوای فرزندان را ختم به خیر کنند؟

والدین چگونه می‌توانند دعوای فرزندان  را ختم به خیر کنند؟

گروه گزارش: از جمله هدف‌های والدین تشکیل خانواده ای است که در آن صلح و آرامش میان فرزندان حاکم باشد، در برخی موارد حتی یکی از انگیزه های تعدد فرزندآوری جلوگیری از تنها ماندن فرزندان و داشتن همدم و همراهی صمیمی در سال‌های آتی است، اما این منظور در تمامی خانواده‌ها محقق نمی‌شود و بسیاری از والدین اغلب شاهد چالش، بحث و حتی برخوردهای فیزیکی بین فرزندان هستند که احتمالا این امر به شدت آن‌ها را آشفته می‌سازد. با این حال، رعایت چند نکته دفعات و شدت چنین رفتارهایی را کاهش می‌دهد:
*علت دعواها را مشخص کنید
توجه به دلایل زیربنایی دعواهای فرزندان تا حد زیادی از بحث‌های بیشتر در آینده جلوگیری می‌کند. به عنوان مثال گاهی اوقات این دعواها بر سر اسباب بازی یا وسایلی است که هر دو به آن نیاز دارند اما والدین به اندازه کافی آن وسیله خاص را تهیه نکرده‌اند، در این شرایط می‌توان امکانات لازم را فراهم کرد یا برای استفاده هر یک از بچه‌ها قوانینی وضع کرد. همچنین بسیاری از دعواها نیز به علت بی برنامه بودن، کسل شدن و یا حتی گرسنگی بچه‌ها روی می‌دهد به همین دلیل بهتر است در حین بازی یا انجام فعالیت روزمره‌شان گاهی با فواصل منظم به آن‌ها سر بزنید، میان وعده ای برایشان ببرید یا کمی با آن‌ها صحبت کنید.
*کمبود توجه را جبران کنید
نیاز به توجه شاید یکی از دلایل شکل گیری دعوا میان فرزندان باشد زیرا تا زمانی که آن‌ها بدون دعوا مشغول کارهای خود هستند، توجهی از سوی شما دریافت نمی‌کنند، اما با آغاز جر و بحث‌ها مسلما وقتی را به آن‌ها اختصاص خواهید داد پس سعی کنید وقتی مشغول کارهای مطلوبی مثل نقاشی یا ساختن کاردستی هستند نیز به آن‌ها توجه کنید. علاوه بر این ضرورتی ندارد که در تمامی جر و بحث‌ها مداخله کنید گاهی بهتر است خود کودکان مشکلاتشان را حل کنند.
*تبعیض قائل نشوید
در برخی موارد رفتار والدین یا برخی از آشنایان باعث اختلاف میان فرزندان می‌شود یکی از این مشکلات مقایسه کردن کودکان با یکدیگر یا سرزنش یکی از آن‌ها با به رخ کشیدن رفتار دیگری است. این کار ضمن ایجاد احساس حسادت روابط و همکاری صمیمانه میان آن‌ها را تخریب می‌کند. بهتر است ویژگی‌های خوب هر فرزند را مورد توجه قرار دهید تا هر یک از آن‌ها بداند که او را هم دوست دارید و نیازی به اثبات این موضوع از طریق آزار کودک دیگر وجود ندارد.
*گفت‌وگو را فراموش نکنید
به دیگر نیازهای عاطفی کودک نیز توجه کنید دقت کنید که آیا آن روز (هنگام دعوا) کودک با تنش یا مشکل خاصی مواجه بوده است. بدین منظور زمانی را برای گفت‌وگو درباره افکار و احساسات هر یک از فرزندانتان اختصاص دهید با این کار علاوه بر بهبود رابطه عاطفی میان خود و فرزندان می‌توانید مشکلات را به صورت ریشه ای ارزیابی کنید.
*پاداش دهید، جریمه کنید
چند قانون کوچک را تعیین کنید، به خصوص قوانینی درباره جلوگیری از برخوردهای فیزیکی این قوانین را به هر دو کودک اعلام کنید در صورتی که یکی از فرزندان به قوانین پایبند نبود و به کودک دیگر آسیب رساند جریمه ای در نظر بگیرید. همچنین در صورت روی ندادن بحث و دعوا در هر روز پاداش‌هایی را که برای آن‌ها تعیین کرده‌اید در اختیارشان بگذارید البته نسبت به این تشویق‌ها نیز پایبند باشید.
*انفرادی…!
وقتی فرزندان به طور مکرر برخوردهای فیزیکی دارند آن‌ها را موقتا به اتاق‌های مجزا بفرستید. در این مدت، آن‌ها اجازه ندارند از تلویزیون یا بازی‌های رایانه ای استفاده کنند و باید به تنهایی خود را سرگرم کنند، این کار باعث می‌شود قدر لحظه های با هم بودن را بهتر بدانند.
*همیشه حق با کتک خورده نیست
همیشه حق با کودک آسیب دیده، گریان یا کوچک‌تر نیست هر چند کتک زدن راه حل عاقلانه ای نبوده است اما والدین باید نسبت به رفتارهای قبل از دعوا نیز حساس باشند و باید برای هر دو کودک براساس نوع رفتارشان برخورد ویژه ای تعیین شود.
*رفتارهای خود را اصلاح کنید
گاهی کودکان این رفتارها را از کارتون‌ها بازی‌های رایانه ای، هم سالان و یا حتی والدین می‌آموزند، در این صورت بهتر است برنامه های دیگری را برای آن‌ها تهیه کنید، محیط‌های مناسب‌تری را انتخاب کنید و رفتارهای خود را اصلاح کنید.
*شرایط سنی را در نظر بگیرید
کودکان در سنین ۲ تا ۴ سالگی از نظر حس مالکیت و تمامیت خواهی در اوج قرار دارند در نتیجه لجبازی بیشتری ممکن است نشان دهند و هم زمان والدین از فرزند بزرگ‌تر انتظار صبوری بیشتری دارند در نتیجه دایم به او تذکر می‌دهند که تو بزرگ‌تر هستی و باید رعایت حال خواهر یا برادر کوچک‌ترت را بکنی حال آن که کودک بزرگ‌تر نیز ممکن است در سنی باشد که هنوز به توجه و محبت بسیاری نیاز دارد.
بنابراین توجه به مراحل رشد و در نظر گرفتن مشکلات ویژه هر خانواده حائز اهمیت است. در نهایت چنان چه پرخاشگری کودکان همراه با برخوردهای فیزیکی و خشن تداوم یابد و آسیب‌های جدی روابط یا سلامت آن‌ها را تهدید کند ممکن است این رفتار نشانه ای از یک اختلال یا مشکلی بزرگ‌تر باشد در این صورت بهتر است مشکل خود را با یک روان شناس یا روانپزشک در میان بگذارید.

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, ۰۴ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۵:۲۵ ق.ظ

دیدگاه


9 + پنج =