براساس سرشماری 95

نرخ باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، آذربایجان غربی ۹۰٫۷ درصد است

نرخ باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، آذربایجان غربی ۹۰٫۷ درصد است

آرازآذربایجان -رئیس اداره سوادآموزی آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: براساس سرشماری ۹۵، در گروه سنی ۱۰ _ ۴۹ سال نرخ باسوادی، در آذربایجان غربی ۹۰٫۷ درصد است.
فهمی افزود: طبق سرشماری سال ۹۵، در آذربایجان غربی از کل جمعیت ۶ سال و بالاتر، ۲ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۶۵۷ نفر خود را باسواد و ۵۱۹ هزار و ۵۲۷ نفر خود را بی سواد معرفی کرده اند.
وی گفت: براساس سرشماری سال ۹۵،در آذربایجان غربی درگروه سنی ۶ سال و بالاتر, نرخ باسوادی ۸۲ درصد و در گروه سنی ۱۰ _ ۴۹ سال نرخ باسوادی، ۹۰٫۷ درصد است.
رئیس اداره سوادآموزی آموزش و پرورش آذربایجان غربی با بیان اینکه در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، تعداد افرادی که خود را بی سواد معرفی کرده اند ۱۹۵ هزار و ۶۶۵ نفر است اظهارکرد: براساس سرشماری ۹۵، یک میلیون و ۹۱۶ هزار و ۵۸۳ نفر در این گروه سنی مذکور خود را باسواد معرفی کرده اند.
فهمی با اشاره به پراکنش میزان سواد در آذربایجان غربی افزود: در گروه سنی ۶ سال و بالاتر، شهرستان ارومیه با نرخ باسوادی ۸۵٫۴ در رتبه اول و چالدران با نرخ باسوادی ۷۲٫۸ درصد رتبه اخر را دراستان دارد.
وی ادامه داد: در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال ، شهرستان نقده با نرخ باسوادی ۹۳٫۳ درصد درتبه اول و اشنویه با نرخ باسوادی ۸۱٫۷ در رتبه آخر قراردارد.
فهمی ادامه داد: در استان نرخ باسوادی در جمعیت مردان ۸۸٫۳ درصد و در زنان ۷۵٫۷ درصد است.
رئیس اداره سوادآموزی آموزش و پرورش آذربایجان غربی تصریح کرد: کل حجم فعالیت استان در این حوزه طی سال جاری ۶۸ هزارو ۳۵۰ نفر در کلیه طرح ها و رشته ها بوده که تاکنون ۵۹ درصد تحت پوشش قرارگرفته اند.
وی با بیان اینکه براساس مصوبه ۵۹۵ سورای عالی انقلاب فرهنگی گروه هدف فعالیت نهضت سوادآموزی گروه سنی ۱۰ تا۴۹ سال است گفت: عدم رغبت افراد بی سواد برای حضور در کلاس های سوادآموزی، مشکلات اقتصادی و فرهنگی، انسداد مبادی بی سوادی، پراکندگی بی سوادان از عمده مشکلات در راستای توانمندسازی بی سوادان استان است.
منبع: ایسنا

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۹ ق.ظ

دیدگاه


پنج − 3 =