نخستین پردیس سینمایی شمال غرب کشور همچنان در صف اجرا

نخستین پردیس سینمایی شمال غرب کشور  همچنان در صف اجرا

گروه فرهنگیِ: نخستین پردیس سینمایی شمال غرب کشور که روند احداث آن در ارومیه ادامه دارد، روند کندی را در مرحله اجرا پشت سر می‌گذارد و همچنان در حال احداث است؛ امری که به اختصاص اعتبار آن به بخش بهداشت و درمان ناشی از شیوع کرونا بی ارتباط نیست.
در ایام دهه فجر سال گذشته بود که کلنگ احداث نخستین پردیس سینمایی شمال غرب کشور در محل سینما آزادی ارومیه با حضور مسوولان استانی و ‌ملی بر زمین زده شد تا این پردیس سینمایی که بزرگترین پردیس شمال غرب کشور نیز به شمار می رود، در دهه فجر امسال افتتاح شده و فضایی متفاوت در حوزه زیرساخت های پخش سینمایی در آذربایجان_غربی ایجاد کند.
با گذشت ۱۱ ماه هنوز تا روز موعود برای افتتاح این طرح فاصله زیادی وجود دارد که دلیل این تغییر زمان و افتتاح‌ نشدن در دهه فجر امسال تغییر شرایط کشور در سایه شوم کرونا و اختصاص بخش زیادی از اعتبارات کشور و استان برای حوزه درمان و بهداشت و سلامت به منظور نجات بیماران و ‌به تبع آن بی نصیب ماندن این پردیس سینمایی از اعتبار در نظر گرفته شده است.
تعطیلی سینماها در سایه کرونا و بی نصیب ماندن از درآمد آنها نیز مانعی دیگر در برابر ادامه روند احداث این پردیس سینمایی ایجاد کرده و فرصت نداد تا روح شادی بر کالبد صنعت سینمای استان دمیده شود.
هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مبلغ تعیین شده برای این پردیس سینمایی بود که بخشی از آن استانی بوده و قرار بود چهار میلیارد تومان از سوی استان آذربایجان غربی پرداخت شود که هنوز این اتفاق نیفتاده زیرا اعتبارات استانی نیز بی تاثیر از شرایط کرونایی نبودند.
پردیس سینمایی باید شهریور امسال افتتاح می شد
رییس حوزه هنری آذربایجان غربی در خصوص وضعیت نخستین پردیس سینمایی ارومیه و شمال غرب کشور گفت: روند تعیین شده برای پردیس سینمایی ارومیه هشت ماه بود یعنی از بهمن سال گذشته تا شهریور ماه سالجاری؛ ولی عوامل مختلفی روند احداث این پردیس سینمایی را با مشکل مواجه‌ساخت که یکی از آنها شیوع بیماری کووید ۱۹ بود.احد هوشمند ادامه داد: همان طورکه شیوع کرونا باعث بروز مشکلات در بخش های مختلف کشور شده و ‌آسیب های زیادی وارد کرد در روند ساخت پردیس سینمایی ارومیه نیز تاثیر زیادی گذاشته و موجب توقف ساخت وساز و همچنین برهم خوردن ساختار مالی در ساخت این پردیس سینمایی شد.
وی افزود: تعطیلی سینماها و کاهش چشمگیر مخاطبان سینما در ایام کرونا موجب کم‌شدن درآمدها و تاخیر در پروژه های ساخت و بازسازی در کل کشور و به تبع آن در آذربایجان_غربی و ‌ارومیه شده و موجب کند شدن روند احداث نخستین پردیس سینمایی شمال غرب کشور شد.
۳۰ میلیارد تومان هم برای اتمام پروژه کافی نیست
رییس حوزه هنری آذربایجان غربی با بیان اینکه ار سال گذشته تاکنون اقدامات اولیه از جمله نقشه مطالعاتی، تخریب دیواره های مزاحم درونی بنا، فونداسیون داخلی انجام شده و همچنین مرحله مقاوم سازی به اتمام رسیده و وارد مرحله ستون بندی و دیوار بندی شده، افزود: طبق برآورد میدانی اعتبار لازم برای احداث پردیس سینمایی هشت ونیم میلیارد تومان بود که افزایش قیمت مصالح این رقم را به ۳۰ میلیارد تومان افزایش داده و شاید این هم کفایت نکند.
درصورت تامین اعتبار پردیس سینمایی ارومیه بهار یا تابستان آینده به اتمام می رسد
هوشمند به نشست چند هفته گذشته صورت گرفته با مقامات استانی از جمله مقام عالی استان سازمان برنامه وبودجه و فرمانداری ارومیه اشاره کرد و گفت: دراین نشست مقام عالی استان وعده داده درصورت تامین اعتبار بخشی از مبلغ مورد نظر به این طرح اختصاص یابد که پیش بینی می_شود در صورت تامین اعتبار پردیس سینمایی ارومیه بهار یا تابستان سال آینده به اتمام برسد.
وی با بیان اینکه افزایش سرانه سینما و صندلی از نتایج مثبت فعالیت نخستین پردیس سینمایی ارومیه است، افزود: با آغاز به کار این پردیس سینمایی مشارکت مردمی نیز برای احیای سینماها افزایش یافته وآنها نیز وارد عرصه خواهند شد.
وی افزود: احیای سینماها نهضتی است که در کل کشور آغاز شده و در آذربایجان غربی نیز از سینما ایران ارومیه شروع شده و در مراحل بعدی سینما نقده، ماکو، خوی و دیگر سینماها توسط حوزه هنری وبخش خصوص احیا می شوند.
یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان اعتبار برای پردیس سینمایی ارومیه در نظر گرفته شده است
در رونداحیای سینماهای استان دیگر دستگاه_ها نیز وارد عمل شده و دست یاری به سوی حوزه هنری دراز کرده اند، چنان که “محمدباقر بابایی اصل” معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در این باره اظهار داشت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در مرمت و بازسازی سینماها یاری_گر است همانطور که برای پردیس سینمایی ارومیه، یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته ایم.
وی ادامه داد: در ادامه کمک رسانی به مرمت سینماها، فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی به سینما امید مهاباد که با سه سالن و طبق تفاهم نامه صورت گرفته، بین شهرداری مهاباد با سازمان سینمایی کشور احداث خواهد شد، قول کمک یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی داده ایم.
علیرضا ملا محمدی زاده فرماندار ارومیه هم در این باره اظهار داشت: در جلسه ای که با حضور مقام عالی استان، رییس سازمان برنامه وبودجه ورییس حوزه هنری استان برگزار شد استاندار آذربایجان غربی به رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد که اقدامات لازم، معمول و مبلغ درخواستی به پردیس سینمایی ارومیه اختصاص داده شود.نخستین پردیس سینمایی شمال غرب کشور و ارومیه با مجهز ترین دستگاه_های دیجیتال روز و با منبع نورلیزری احداث می شود.سالن اصلی این پردیس سینمایی به سیستم صوتی “دالبی” مجهز وبقیه سالن ها با سبستم صوتی استریو به نمایش فیلم های روز دنیا خواهند پرداخت.یکی از ویژگی های مهم این پردیس وجود سالن سینما ویژه کودکان است که برای نخستین بار در سطح استان و شمال غرب کشور در این مکان دایر خواهد شد.تمام‌ صندلیهای سالن های این پردیس از نوع وی آی پی خواهد بود و فضای این پردبس با امکانات رفاهی مختلف تجهیز و به علاقمندان به سینما خدمات ارایه خواهد داد.نماهای درونی و بیرونی این پردیس نیز به لحاظ معماری و دکور تغییر یافته و با مجموع ظرفیت ۹۰ صندلی در هفت سالن به بهره برداری خواهد رسید
در گذشته ۱۹ سینما در استان وجود داشت که امروز از این تعداد سه سینما در ارومیه و ۲ سینما متعلق به بخش خصوصی در شهرستان های خوی و تکاب فعالیت می کند.اولین سینمای استان در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی در خوی با نام سینما ایران راه اندازی شد و تاریخ نمایش نخستین فیلم در آذربایجان غربی به سال ۱۳۱۰ برمی گردد؛ زمانی که سینما ایران خوی با ۳۱۵ صندلی به عنوان نخستین سینمای استان آغاز بکار کرد.
شهرستان ارومیه هم ۳۰ سال پس از این تاریخ صاحب سینما شد به طوری که سینما آزادی ارومیه درسال ۱۳۴۰ شمسی با نام تخت جمشید سینما انقلاب درسال ۱۳۴۲ و سیتما ایران درسال ۱۳۳۰ فعالیت خود را آغاز کرد.
به گزارش آراز اذربایجان به نقل از ایرنا، بعدها سینماهای فرهنگ و تربیت درارومیه، قدس در اشنویه، وحدت در بوکان، فرهنگ در پیرانشهر میهن و آسیا در خوی، قدس در سردشت، سعدی در سلماس، بهمن در شاهین دژ، قدس در ماکو تربیت در مهاباد، انقلاب در میاندوآب و سینما فرهنگ و ایران در نقده کار خود را با ظرفیت بالای ۱۱ هزار نفر صندلی آغاز کرد.
Arazazarbaiijan.farhangi@gmail.com

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۲ ق.ظ

دیدگاه


2 + دو =