نباید مطالبه گری نادرست در جامعه مرسوم شود

نباید مطالبه گری نادرست در جامعه مرسوم شود

آراز آذربایجان– نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: نباید مطالبه گری نادرست در جامعه مرسوم شود.
حجت الاسلام سیدمهدی قریشی در جلسه ستاد استانی احیای امر به معروف و نهی از منکر ضمن تبریک دهه امامت و ولایت و اهمیت بزرگداشت عید سعید غدیر خم اظهارکرد: عده‌ای بدون تجربه اجرایی و عدم آگاهی از موانع و با سلایق شخصی با عنوان مطالبه گری با انتقاد و گاهاً تخریب نادرست زحمات مدیران و سازمان‌ها را زیر سوال ببرند چرا که این نوع از مطالبه گری مورد تأیید آموزه‌های دینی و در تعارض با اخلاقیات و احکام دینی است.
وی یکی از اصلی ترین انتظارات ستاد امر به معروف و نهی از منکر را تبیین معیارهای مطالبه گری عنوان کرد و گفت: تعیین معیارهای مطالبه گری و انتشار آن در جامعه و در بین جوانان نقش بسیار مهمی در رعایت اصول مطالبه گری در جامعه دارد، باید این معیارها بر اساس قانون و موازین شرعی و تعهدات اخلاقی تدوین شده و به خوبی تبیین و منتشر شود تا عده‌ای نتوانند با استفاده از این عنوان به تسویه حساب‌های شخصی خود پرداخته و هیچ شخصی اجازه طرح موضوع نادرست با عنوان مطالبه گری در فضای مجازی را ندارد.
نباید واژه مطالبه گری مورد سو استفاده افراد و رسانه‌ها قرار بگیرد
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی به اهمیت شعار هفته امر به معروف و نهی از منکر که توجه ویژه ای به مطالبه گر دارد گفت: مطالبه گری یکی از اصول اصلی و مهم امر به معروف و نهی از منکر است اما نباید واژه مطالبه گری مورد سو استفاده افراد و رسانه‌ها قرار بگیرد چرا که اگر با سطحی نگری و عدم اطلاع دقیق از شرایط مطالبه گری نادرست در جامعه نهادینه شود یکی از مصادیق منکر خواهد بود فلذا باید معیارهای مطالبه گری برای افراد و رسانه‌ها به درستی تبیین شود.
امام جمعه ارومیه به در پیش بودن هفته امر به معروف و نهی از منکر اشاره و خاطر نشان کرد: انجام فعالیت‌ها و برنامه‌های ابلاغی امر به معروف و نهی از منکر بخاطر شرایط کرونایی در استان به طور کامل میسر نخواهد شد و لازم است مدیران دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی و اعضای محترم ستاد با ارائه پیشنهادات و ایده‌های جدید بتوانیم در مسیر ترویج و احیای این فریضه در میان مردم نقش مؤثری ایفا کنیم.
رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در استان به ضرورت تقویت فعالیت‌ها در فضای مجازی و رسانه ملی گفت: در شرایطی که اجتماعات و برگزاری مراسم بخاطر ویروس کرونا مقدور نیست اهمیت دادن به بسترهای فضای مجازی و استفاده از ظرفیت رسانه ملی و استانی در ترویج باورهای دینی بخصوص امر به معروف و نهی از منکر بسیار مهم و ضروری است.
وی به فضاسازی محیطی در سطح شهر نیز تأکید کرد و گفت: یکی از بهترین کارها در هفته امر به معروف و نهی از منکر احصای بیانات امام حسین (ع) و نصب بنرها و پوسترهایی با همین موضوع و مسأله امر به معروف و نهی از منکر در سطح شهر و ادارات است و با ترویج معارف و تبیین منکرات می‌توانیم در گسترش این فرهنگ در بین مردم مؤثر باشیم.
الگوی های دینی و اسلامی در جامعه ترویج شود
حجت الاسلام قریشی به ضرورت بررسی معروفات و منکرات رایج در جامعه تأکید کرد و افزود: معروفات و منکرات مختلف و بیشماری در جامعه وجود دارد که باید به درستی و مناسب به آن پرداخت شود یکی از این موضوعات معروفات و منکرات در بازار کسب و کار و در میان اصناف است و قسمتی از دلایل گرانی‌ها و تورم‌ها ناشی از احتکار سودجویان و کم فروشی کسبه در بازار است که باید با امر به معروف و نهی از منکر به دنبال حل مشکلات در این حوزه باشیم.
وی به شرایط ویژه کرونایی در کشور و استان اشاره کرده و گفت: یکی دیگر از معروفات و منکرات در حوزه سبک زندگی و خانواده است و همانطور که آمارها نشان می‌دهد خانه نشینی ها و محدودیت‌های کرونایی باعث افسردگی و بد اخلاقی اعضای خانواده و بروز اختلافات است که باید از طریق تقویت امر به معروف و نهی از منکر در این حوزه و ارائه الگوهای دینی و اسلامی آرامش و تفریحات مناسب برای خانواده‌ها فراهم شود تا بتوان از بروز آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کرد.
رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در استان ضمن تأکید دوباره بر احیای شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در ادارات گفت: از این شوراها انتظار داریم معروفات و منکرات مجموعه خود را احصا کرده و به تناسب آنها در فضای محیطی و سیستم‌های اداری و با نصب پیام‌های مناسب در ترویج معروفات در کار مانند رسیدگی به کار ارباب رجوع و حل مشکلات مردم، خوش اخلاقی و پرهیز از منکرات و نظایر آنها در ترویج این فریضه الهی تلاش کنند.
وی با اشاره به در پیش بودن ایام محرم گفت: بهترین کار در ایام محرم ترویج و انتشار فرمایشات سید الشهدا علیه السلام در جریان واقعه عاشورا و افزایش بصیرت و دشمن شناسی و معرفت حسینی در بین مردم است و توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در روز عید قربان و دقت در محورهای عنوان شده بسیار مهم است چرا که به تأکید مقام معظم رهبری توجه کردن به موضوع تحریف در جامعه اسلامی مهمتر از تحریم دشمنان است فلذا نباید اجازه داد دشمنان کشور دست به تحریف آرمان‌های انقلاب اسلامی را در شرایط فعلی بزنند و اراده مردم را سست کنند.
۳۳۰ برنامه فرهنگی در آستانه محرم برگزار می‌شود
دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر آذربایجان غربی نیز در این نشست افزود: بیش از ۳۳۰ برنامه در استان با شعار “نهضت حسینی، مطالبه گری و فرهنگ سازی” با هشتگ عمومی “بی تفاوت نباشیم! ” در هفته امر به معروف و نهی از منکر در استان اجرا می‌شود که به طور متوسط در هر شهرستان ۲۸ برنامه برای بزرگداشت این ایام در نظر گرفته شده است.
حجت الاسلام دلیرش تاکید کرد: امربه معروف و نهی ازمنکر به عنوان یک موضوع اجتماعی و نوعی تعهد و احساس مسئولیت نسبت به جامعه باید با شیوه‌ای مبتنی بر عزت و احترام در تمام زمینه‌ها احیا و در نهایت قاطعیت اجرا شود.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱:۲۰ ب.ظ

دیدگاه


پنج − 3 =