مديرکل ميراث فرهنگي و گردشگري آذربايجان غربي:

مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب از بن‌بست گردشگری خارج می‌شود

مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب از بن‌بست گردشگری خارج می‌شود

گروه خبر: مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: با برگزاری سلسله اقدامات زیرساختی و فعالیت‌های جشنواره‌ای مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب از بن‌بست گردشگری خارج می‌شود. جلیل جباری در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به برنامه‌های پیش روی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی اظهار داشت: امسال مجموع پروژه‌هایی که در دهه فجر مورد بهره‌برداری و کلنگ زنی قرار خواهد گرفت شامل بازگشایی موزه نقده، کلنگ زنی موزه بوکان و میاندوآب است.
وی تصریح کرد: برای احداث موزه‌های یاد شده و رعایت استانداردهای لازم هر کدام به مبلغ ۳۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: در محور گردشگری، برای خارج کردن تخت سلیمان تکاب از بن بست گردشگری سلسله اقداماتی از قبیل آغاز ساماندهی جاده منتهی به این مجموعه و احداث مجتمع آب گرم احمد آباد در دست انجام است که با بودجه یک میلیارد تومانی بازسازی شده و در دهه فجر امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
جباری افزود: توجه به اقامتگاه‌های بومگردی در کنار هتل‌ها در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان_غربی است چراکه این اقامتگاه‌ها با کمترین هزینه و استفاده از خانه های روستایی و تولیدات محلی در خدمت گردشگران قرار می‌گیرد.وی تصریح کرد: به‌زودی ۴ واحد اقامتگاه بومگردی در ارومیه، نقده و مهاباد به بهره‌برداری می‌رسد.جباری اظهار داشت: اخیرً کار مرمت و نگهداری بناهای تاریخی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز انجام می‌شود و در همین چارچوب به‌زودی حمام اتحادیه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
وی افزود: تلاش‌های زیادی صورت گرفته تا جاده‌های دسترسی به بناهای تاریخی مرمت شوند تا گردشگران به سهولت بتوانند از این بناها بازدید کنند.
جباری گفت: در پروژه‌های قابل افتتاح در دهه فجر امسال در حوزه گردشگری در مجموع برای ۱۶۰ نفر با ۱۵۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ایجاد اشتغال می‌شود.همچنین فرماندار خوی گفت: با هدف جذب گردشگر و استفاده از ظرفیت‌های گردشگری خوی و رونق آن احداث مجتمع فرهنگی شمس تبریزی تا پایان کار دولت دوازدهم ساخته می‌شود. سید محمد عابدی اظهار داشت: با توجه به این‌که مقبره شمس تبریزی در خوی قرار دارد به همین خاطر با احداث مرکز فرهنگی شمس و المان مربوط به آن طرح احداث یک مرکز فرهنگی به همین نام را شروع کرده‌ایم.
وی بیان کرد: در سفر رئیس‌جمهور به‌همراه کاروان تدبیر و امید به خوی، مبلغ ۲۰ میلیارد تومان به‌عنوان هدیه دولت به مردم خوی برای ساخت مرکز فرهنگی شمس تبریزی اهدا شد.
فرماندار خوی افزود: یقیناً احداث این مرکز فرهنگی سبب رونق اقتصادی و فرهنگی شهرستان خوی می‌شود و عملیات اجرایی آن هم‌اکنون شروع شده و در آینده‌ای نزدیک سبب توسعه لایه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی این شهر می‌شود.
وی در پاسخ به سؤال درباره برنامه دولت برای جذب گردشگر و استفاده اقتصادی از آرامگاه شمس تبریزی همچون آرامگاه مولانا در قونیه ترکیه اظهار داشت: در نظر داریم تا نمایندگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را ایجاد کنیم و لازمه استقرار آن این است که در آنجا یک‌سری ساختمان و مستحداث ایجاد شود که حتماً تا پایان دولت دوازدهم عملیات احداث این مرکز فرهنگی که مورد خواست مردم نیز هست به‌اتمام می‌رسد.
به گزارش آرازآذربایجان به نقل از تسنیم ، وی درباره منطقه آزاد خوی هم گفت: این طرح در قالب منطقه آزاد منفصل از ماکو بود و در داخل کلیات آمده بود و این‌گونه نیست که لغو یا فسخ شده باشد بلکه تغییرات در قالب کلیات طرح است و به طرح ما هیچ ارتباطی نداشته و با اصلاح کلیات طرح ما هم حل می‌شود.
فرماندار خوی تصریح کرد: فعلاً سیاست این است که متصل به منطقه آزاد ماکو باشد و در آینده می‌تواند مستقل شود و به نظر من این مسئله می‌تواند مقدمه‌ای برای آن باشد.
Arazazarbaijan.ejtemai@gmail.com

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۱ ق.ظ

دیدگاه


× 4 = سی شش