طلایی ترین طرح آذربایجان غربی در مسیر افتتاح افزایش ظرفیت تولید شمش

طلایی ترین طرح آذربایجان غربی در مسیر افتتاح  افزایش ظرفیت تولید شمش

الناز ملک‌زاده
گروه گزارش: آذربایجان غربی با دارا بودن معادن غنی کانسنگ طلا صدرنشین جدول تولید این فلز با ارزش در کشور بوده و طی آینده نزدیک نیز بزرگترین کارخانه استحصال طلای خاورمیانه در تکاب افتتاح می شود.
نتایج به دست آمده از عملیات اکتشافی ایمیدرو، نشان می‌دهد معدن طلای شهرستان تکاب با عیار ۵٫۸۱ گرم در تن از چهار میلیون تن ذخیره قطعی برخوردار بوده و میزان ذخیره احتمالی این معدن به هفت میلیون تن نیز می_‌رسد.
در حال حاضر میزان ذخایر طلای مناطق معدنی آذربایجان‌غربی به ۱۰۰ تن می‌رسد و این در حالیست که با ادامه فعالیتهای اکتشافی در شهرستانهای ماکو، ‌سلماس،‌ شاهین‌دژ و سردشت میزان ذخایر افزایش می یابد.آذربایجان غربی رتبه نخست کشور را از نظر ذخایر و تولید طلا در اختیار دارد و با ساخت واحد فرآوری و استحصال طلا در معدن زرشوران تکاب، سالانه سه هزار و ۶۰۰ کیلوگرم شمش طلا و بیش از یکهزار و ۲۰۰ کیلوگرم نقره تولید می‌شود.
معدن بزرگ طلای آق دره در تکاب نیز که عیار کانسنگ آن نزدیک به پنج گرم در هر تن بوده و می تواند سالانه بالغ بر ۲٫۲ تن طلا تولید کند معدن طلا و نقره ” باریکای” سردشت و “خرابه”‘ پیرانشهر که اخیر شناسایی شده اند با اندیس های معدنی قابل توجه موقعیت استان به لحاظ تولید فلزات گرانقیمت را به نحو چشمگیر تقویت می_کند.
ذخیره کانسنگ معدنی باریکای سردشت که در مرحله اکتشاف و مطالعه است، بیش از ۷۶۴ هزار تن تخمین زده می شود که عیار طلای موجود در آن ۱٫۵ و عیار نقره آن ۱۰۱ گرم در هر تن بوده که وضعیت معدن طلا و نقره خرابه پیرانشهر نیز مشابه این معدن است.
علاوه بر این معادن، در شهرستانهای ماکو سلماس، شاهین دژ و محدوده های دیگری از شهرستان تکاب رگه های معدنی طلا و نقره یافت شده که در صورت بهره برداری از این معادن آذربایجان غربی به رتبه های جهانی در تولید طلا و نقره دست می یابد.
*افزایش ۳ تنی ظرفیت تولید طلا با افتتاح کارخانه زره شوران تکاب
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با بیان اینکه با بهره برداری از معادن طلا و نقره، استان به قطب تولید و فرآوری صنایع جنبی این رشته از قبیل ساخت طلای تجارتی پلی متال تبدیل می کند که برای بهره_برداری از این ذخایر اعتبارات لازم جهت تکمیل معدن زره شوران تکاب اختصاص یافت.
عبادالله اکبری با اشاره به اینکه با تکمیل این طرح میزان تولید طلا تا ۳ تن در سال افزایش می_یابد، اظهار داشت: تنها طی سال ۹۰ افزون بر ۴۶۹ هزار تن کانسنگ طلا از معادن شهرستان تکاب استحصال شده است.
وی با بیان اینکه معدن زره شوران تکاب یک طرح ملی و وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است، عنوان کرد: هم اکنون ۲۰۰ نفر بصورت مستقیم و نزدیک به دو هزار نفر بصورت غیر مستقیم فقط در بخش معدن این کارخانه جذب بکار شده اند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ظرفیت اسمی استخراج از معادن طلای استان بیش از یک میلیون و ۵۰ هزار تن است، عنوان کرد: علاوه بر این بالغ بر یک تن و ۲۰۰ کیلوگرم نقره و نیز ۵۰۰ کیلوگرم جیوه نیز همزمان از این معادن استحصال می شود.
اکبری رقابتی نمودن بازار درعرصه صنعت و معدن و بخصوص در بخش طلا را در استان نیاز اصلی زمینه سازی صادرات و تجارت با کشورهای همسایه و استانهای کشور دانست و گفت: نگاه نو در عرصه بین المللی به سمت استفاده از مواد اولیه در پهنه ای جدید و کالای صنعتی است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اظهار امیدواری کرد: با ایجاد زیر ساختهای لازم از جمله جاده و راه ایجاد بازارچه های عرضه مستقیم و کارگاههای مجتمع فنی و تخصصی در استان این نیاز به حد بهینه ارتقا یابد.
*به کارگیری تولیدات کارخانه طلای زره شوران در توسعه تکاب
بهره برداری از کارخانه طلای زره شوران تکاب ضمن افزایش ظرفیت تولید طلا در کشور منجر به توسعه شهرستان محروم تکاب که در کنار طلایی ترین ذخایر معدنی کشور قرار گرفته می شود بطوریکه استاندار آذربایجان غربی در جریان بازدید از روند اجرای این طرح از بکارگیری ارزش افزوده تولیدات این واحد برای توسعه تکاب خبر داد. وحید جلال زاده ادامه داده بود: با توجه به اینکه حجم ذخیره طلای کشور در این منطقه بالا است، از این رو باید درصدی از تولیدات این کارخانه در راستای توسعه و آبادانی این شهرستان اختصاص یابد و مردم از مزایای این کارخانه ها بهره مند شوند.
*افزایش ظرفیت تولید شمش طلا به ۸ تن در کشور
مجری طرح احداث کارخانه طلای زرشوران نیز از پیشرفت ۹۲ درصدی این طرح و افتتاح فاز اول آن تا پایان ماه جاری خبرداد و گفت: با اجرای فازهای توسعه ای، تولید طلای زرشوران تا نیمه اول سال ۹۴ به ۶ تن می رسد.
حسینقلی قوانلو طی هفته گذشته اعلام کرد: طرح طلای زرشوران تاکنون ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که امیدواریم تا پایان آذرماه جاری به بهره برداری برسد.
وی احداث کارخانه طلای زرشوران افزود: تولید سالانه این کارخانه ۳ تن طلا، ۱٫۲۵۰ تن نقره و ۵۰۰ کیلو جیوه است و برای راه اندازی آن ۵۲۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری صورت گرفته است.
وی ادامه داد: فاز بعدی این طرح تولید ۳ تن طلا را پیگیری می کند و ظرفیت تولید نقره و جیوه آن نیز دو برابر خواهد شد. این در حالی است که تلاش داریم تا ۶ ماه ابتدای سال ۹۴، فاز بعدی را نیز به بهره برداری برسانیم.
به گفته قوانلو، اکتشافات معدن طلای زرشوران در حال توسعه است و بر همین اساس اگر طلای جدیدی کشف شود، حتما طرح‌های توسعه ای دیگری نیز اجرایی خواهد شد.
وی اظهار داشت: تولید شمش طلا در کشور بین ۳ تا ۵ تن است و با به تولید رسیدن فازهای این کارخانه، تولید به ۸ تن افزایش می یابد.
به هر روی افتتاح کارخانه طلای زره شوران تکاب می تواند نقش موثری در افزایش میزان تولید و ذخایر طلای کشور داشته و در توسعه هر چه سریعتر منطقه محروم تکاب داشته باشد.

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, ۱۰ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۷:۲۶ ق.ظ

دیدگاه


نُه − = 5