عضو کميسيون عمران مجلس :

سیاست گذاری نامناسب سدسازی باعث خشکی دریاچه ارومیه شده است

سیاست گذاری نامناسب سدسازی باعث خشکی دریاچه ارومیه شده است

گروه خبر: عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: اگر سدسازی ها بر اساس مبانی علمی و با کار کارشناسی و سیاست گذاری مناسب انجام می شد در حال حاضر نگرانی بابت خشکی دریاچه ارومیه نداشتیم.
مجید کیان پور به گزارش آراز آذربایجان، نسبت به تبعات زیست محیطی ناشی از سدسازی های بی رویه و غیرکارشناسی هشدار داد و گفت: متاسفانه سدسازی های غیرکارشناسی موجب خشکی بستررودخانه ها تخریب و تهدید اکوسیستمهای آبی مانند تالابها و دریاچه ها و خشکی برخی دشت ها شده و در برخی موارد دشت ها را به کانون ریزگرد تبدیل کرده است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی سدسازی را یکی از عوامل تخریب محیط زیست دانست و افزود: اثرات و تبعات ناشی از سدسازی ها آرام آرام در حال بروز و ظهور است و بی شک آسیب های ناشی از بی توجهی به پیوست های زیست محیطی در سدسازی در آینده ای نزدیک دامن گیر کشور خواهد شد.
وی با انتقاد از اینکه جانمایی نامناسب برخی سدها زمینه بحران های زیادی مانند انتشار ریزگردها و مهاجرت ها را فراهم نموده است، ادامه داد: البته بخش عمده ای از ریزگردها منشا خارجی دارند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر ضرورت توجه جدی به رعایت پیوست های زیست محیطی در سدسازی ها، تصریح کرد: برخی سدسازی ها نه تنها از نظر اجتماعی و اقتصادی نتایج و اثرات مطلوبی را به دنبال نداشته بلکه نتایج و تبعات زیست محیطی را نیز در پی داشته اند.
کیان پور با تاکید بر ضرورت جلوگیری از ساخت سدهای غیرکارشناسی و غیرمجاز، گفت: متاسفانه بخشی از جنگل های کشور به دلیل سدسازی های بدون مطالعه تخریب و زمینه نابودی بسیاری از روستاهای بالادست و پایین دست نیز رقم خورده که به تبع آن این قشر به مهاجرت و حاشیه نشینی روی آوردند.
نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه با سدسازی ها حق آبه های زیست محیطی با چالش اساسی روبه رو شد، افزود: دستگاه های اجرایی نباید محیط زیست را در مقابل عمل انجام شده قرار دهند زیرا سدهای غیرکارشناسی موجب تغییر در اکوسیستم شده و صدمات جبران ناپذیری را متوجه محیط زیست کشور می کند.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: بی شک اگر سدسازی ها بر اساس مبانی علمی و با کار کارشناسی و سیاست گذاری مناسب انجام می شد در حال حاضر نگرانی بابت خشکی تالاب میقان و دریاچه ارومیه نداشتیم.
وی با تاکید بر اینکه تمامی مباحث زیست محیطی در سدسازی ها باید رعایت شود، تصریح کرد: متاسفانه در سدسازی ها به مباحث علمی و کارشناسی توجه نشده و به طور قطع اگر در سدسازی ها به مباحث زیست محیطی توجه نشود تبعات و آسیب های ناشی از آن در آینده ای نزدیک دامنگیر کشور خواهد شد.
این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: سدسازی ها صرفا اقدام بدی نیست و در صورت ارزیابی و جانمایی مناسب و با مطالعه کافی در برخی موارد می توانند از نظر اجتماعی و اقتصادی می تونند مثمرثمر واقع شوند.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، افزود: نیاز است در سدسازی ها بازنگری مناسب انجام شود و توجه به تاثیرات سوء و خشکسالی مورد توجه قرار گیرد تا سدسازی های غیرکارشناسی به آسیب های محیط زیستی دامن نزنند.

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۹:۵۸ ق.ظ

دیدگاه


هشت + = 9