از نابودي مزارع تا خسارت جبران ناپذير جاني

ریزگردهای نمکی در آسمان ارومیه و تبریز

ریزگردهای نمکی در آسمان ارومیه و تبریز

گروه اجتماعی : اوایل مهر ۹۲ مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب ها با تأیید مشاهده ذرات نمک در هوای شهرهای اطراف ارومیه گفته بود که از نزدیک شاهد وزش بادهای شدید و وجود ذرات نمک به همراه گرد و خاک در هوای این منطقه بودم.
به گفته وی، این نمک از زمین های اطراف دریاچه برخاسته بود و از نمک های بستر دریاچه که همچنان کریستاله هستند ناشی نشده است.
محسن سلیمانی روزبهانی، با بیان اینکه به هر حال فرقی نمی کند که منشأ ذرات نمکی کجا باشد اظهار کرده بود: این بادهای نمکی زنگ خطری است که مسئولان باید هر چه سریعتر آن را شنیده و اقدامات لازم را پیش از آنکه انواع بیماری و ضرر و زیان های اقتصادی متوجه مردم این مناطق شود آغاز کنند.
مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب ها در پاسخ به اینکه به جز راهکارهای بلند مدت و میان مدتی که در کارگروه احیا دریاچه ارومیه تصویب شده در حال حاضر سریعترین راه حل برای برون رفت از این بحران چیست گفته بود: البته هر راه حل کوتاه مدتی حکم مسکن برای این معضل دارد و در نهایت بی فایده است و بهتر است مسئولان به فکر درمان بحران دریاچه ارومیه باشند و از مرحله حرف وارد عمل شوند.
*خسارت ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه بر ??? هزار هکتار از اراضی آذربایجان شرقی
بادهای فصلی که از چند روز گذشته در آذربایجان شرقی شروع به وزیدن کرده تصاویری مبنی‌ بر آغاز بادهای نمکی دریاچه ارومیه منتشر شده که در این خصوص رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی تایید و یا رد این مهم را متوجه اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی دانسته است.در همین رابطه مسعود محمدیان افزود: در خصوص تایید یا رد اخبار و تصاویر منتشر شده در خصوص وقوع بادهای نمکی دریاچه ارومیه، منتظر گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست استان هستیم، نمی‌توان در این خصوص نظر قطعی داد چرا که مرجع اصلی در این رابطه اداره کل حفاظت محیط زیست استان است و ما نیز پیگیر گزارش این اداره در خصوص تایید یا تکذیب اخبار منتشر شده روز گذشته مبنی بر آغاز طوفان های نمکی دریاچه ارومیه هستیم.
محمدیان درباره ارزیابی های این سازمان از تاثیرات خشکی دریاچه ارومیه نیز گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط جهاد کشاورزی استان، ??? هزار هکتار از اراضی آذربایجان شرقی بطور مستقیم تحت تاثیر پدیده خشکی دریاچه ارومیه قرار گرفته اند.
*هشدار زمین‌شناسان درباره ریزگرد دریاچه ارومیه
فریبرز قریب، رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین شناسی نیز در اینباره از اجرای پروژه نمک‌زدایی محدوده حاشیه دریاچه ارومیه خبر داد.وی با اشاره به روند تصویب این پروژه، افزود: پروژه نمک‌زدایی حاشیه دریاچه ارومیه در شورای پژوهشی، تحقیقات و فناوری سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور به تصویب رسید و مهر ماه سال جاری توسط پژوهشگران گروه نانوبیوزمین این مرکز در دو فاز به اجرا درآمد.
وی خاطرنشان کرد: فاز یک پروژه نمک‌زدایی به مساحت سه هکتار در غرب دریاچه و در ۲۵ کیلومتری جاده مهاباد با موفقیت به اجرا درآمد و جهت بررسی غلظت اولیه نمک منطقه، از اعماق ۱۰ و ۲۰ سانتی متری نمونه‌برداری و جهت آنالیز به آزمایشگاه مرکز فرستاده شد.رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین شناسی افزود: فاز دو پروژه به مساحت پنج هکتار در شمال غرب دریاچه و در حوالی روستای قره باغ به اجرا درآمد.
*ریزگردهای نمکی حاشیه دریاچه ارومیه به سمت تبریز روانه می شوند
میرعلی محمدی، با تایکد بر اینکه امکان وقوع ریز گرد ها و انتقال آن از مناطق مختلف در حوزه اطراف دریاچه ارومیه وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه به مرور زمان و در طول سال امکان وقوع بادهای شدید در حوزه دریاچه ارومیه وجود دارد به گونه ای که همواره باد غالب از سمت ارومیه به سمت تبریز است، بنابراین پس از خشک شدن سطح زمین در یک فاصله زمانی که بارندگی وجود ندارد یا بسیار اندک باشد، امکان وقوع ریزگرد ها وجود دارد.
به گزارش آرازآذربایجان به نقل از اروم نیوز، نماینده شورای شهر ارومیه در کمیته ستاد احیای دریاچه ارومیه ظهار کرد: این موضوع در حاشیه دریاچه ارومیه از آنجایی که زودتر از قسمت های داخلی دریاچه خشک می شوند و به صورت ریز هستند و زخامت آنها بسیار کم بوده و امکان کریستال شدن آنها وجود ندارد، بنابراین به هنگام وقوع بادها به ویژه بادهای فصلی که در فصول مختلف تحقق پیدا می کند احتمال بلند شدن این ریزگردها وجود دارد.
وی خسارت جبران ناپذیر ریزگردها بر سازه ها و ستون های معماری شهر و نابودی مزارع را متذکر شد و افزود: برای جلو گیری از این موضوع لازم است در حاشیه دریاچه ارومیه، تمهیداتی انجام گیرد تا این نمک ها شسته شوند به سمت بخش های درونی دریاچه به ویژه به سمت پیکره آب موجود دریاچه روانه شود تا از وقوع چنین بحران هایی تا حد توان گرفته شود.وی یادآور شد: عملیات این طرح هنوز صورت نگرفته و فعلا در حد یک طرح است.

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۶:۱۰ ق.ظ

دیدگاه


+ 8 = سیزده