رونق کشاورزی در مناطق مرزی اولویت نظام است

رونق کشاورزی در مناطق مرزی اولویت نظام است

آرازآذربایجان – رئیس مجلس شورای اسلامی در سردشت گفت: رونق کشاورزی در مناطق کشاورزی از اولویت های اصلی نظام است.
علی لاریجانی در آیین بهره برداری از نیروگاه برق آبی شهرستان مرزی سردشت طی سخنانی اظهارداشت: رونق کشاورزی در مناطق مرزی از اولویت های اصلی نظام است، سد و نیروگاه برق آبی سردشت نیز امروز در این راستا افتتاح شد.
وی با بیان اینکه برای تحقق این امر مجلس دولت را در این حوزه یاری می کند افزود: سد و نیروگاه برق آبی سردشت بدست متخصصان ایرانی احداث شده که نشان دهنده قدرت مهندسی ایران است و باید در تمام طرح های عمرانی کشور این مهم اتفاق بیافتد.
لاریجانی ادامه داد: این طرح هدیه نظام بخاطر قدردانی از صبر، استقامت مردم مظلوم سردشت در برابر جنایت های صدام است مردمانی که پشت جبهه رار گرفتند و مردم ایران مدیرون این مرزنشینان شجاع و با غیرت است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: اجرای این طرح اقتصادی در سردشت می تواند ظرفیت های گردشگری این منطقه زیبا را بیشتر نشان دهد که در این راستا باید تلاش شود از این ظرفیت برای جذب گردشگران به خصوص از کشورهای همسایه استفاده بهینه شود.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای التیام دردهای مصدومان شیمیایی سردشت بنیاد شهید و امور ایثارگران باید با اجرای برنامه های ویژه سطح بهداست و درمان مردم را ارتقا دهد و مجلس آماده هر گوه همکاری در این زمینه است.
حفظ شاخص های اقتصادی آذربایجان غربی نیازمند توجه دولت و مجلس است
استاندار آذربایجان غربی گفت: برای حفظ شاخص های اقتصادی استان نیازمند نگاه ویژه دولت و مجلس هستیم.
محمدمهدی شهریاری اظهارداشت:ضعف در حوزه زیرساخت های اساسی توسعه استان به ویژه راه، حمل و نقل زمینی و ریلی، بهداشت و آموزش به دلیل ناکافی بودن سرمایه گذاری های بخش عمومی از جمله در حوزه زیرساخت های شهرک ها و نواحی صنعتی، شکاف شاخص های توسعه یافتگی استان با میانگین کشوری و نیز کمبود منابع بانکی به منظور تامین مالی بنگاه های اقتصادی نیازمند تسهیلات سرمایه ثابت و در گردش، می طلبد تا مجلس همراه با دولت عنایت ویژه ای به این استان داشته باشد.
وی ادامه داد:اصلاح لوایح اقتصادی ارائه شده توسط دولت یا طرح های مرتبط با هدف ایجاد توازن به نفع استان های کمتر توسعه یافته، ارائه طرحی مستقل به منظور رفع محرومیت استان های کمتر توسعه یافته به مجلس و تصویب آن، مستثنی کردن استان آذربایجان غربی از برخی ممنوعیت های قانونی در صادرات و واردات مرتبط با فرآوری محصولات کشاورزی، کمک به دولت در جهت ایجاد زیرساخت های اقتصادی این استان با استفاده از منابع اعتباری صندوق توسعه ملی و سایر منابع اعتباری به منظور ارتقای امنیت ملی و سطح معیشت ساکنان استان های مرزی از دیگر موضوعاتی است که مجلس می تواند برای پایداری استان در جدول توسعه مندی همراهی کند.
شهریاری در ادامه با اشاره به بهره مندی سردشت از نیروگاه برق آبی عنوان کرد: شهرستان سردشت با سابقه ای دیرینه، از ظرفیت های طبیعی و معنوی بسیاری در حوزه های گردشگری و کشاورزی برخوردار است اما متاسفانه به دلیل برخی غفلت ها و ناهماهنگی ها در سنوات گذشته، غبار عقب ماندگی و توسعه نیافتگی برغم منابع سرشار منطقه بر رخسار این شهرستان نشسته است.
استاندار آذربایجان غربی افزود:سردشت می تواند در مدت کوتاهی پیشرفت محسوس و چشمگیری داشته باشد و این میسر نیست مگر با همراهی و عنایت ویژه مجلس در خصوص موضوعاتی چون برقراری ترانزیت مسافری در مرز رسمی کیله، افزایش شاخص بهره مندی شهرستان از راه های آسفالته روستایی برای رسیدن به میانگین کشوری و کمک به تهیه طرح مطالعاتی جامع گردشگری سردشت به لحاظ بهره مندی از ظرفیت هایی چون جنگل های میرآباد و بهبود زیرساخت های حمل و نقلی و بهره مندی سردشت از اعتبارات مهار آبهای مرزی و آبی کردن اراضی دیم و رسیدگی به نیازهای درمانی و حمایتی جانبازان عزیز بمباران شیمایی سردشت و ایجاد منطقه آزاد تجاری به جهت ظرفیت های بالقوه اقتصاد مرزی و بازارهای داخلی که به طور قطع مساعدت مجلس برای همراهی با دولت در رفع محرومیت از این خطه شهیدپرور بسیار حائز اهمیت است.
استاندار آذربایجان غربی در ادامه اظهارداشت: با وجود همه تلخکامی هایی که دشمن به منظور متوقف ساختن قطار توسعه کشور در پیش گرفته، با تدابیر اتخاذ شده از سوی مقام معظم رهبری، ریاست جمهور و مجلس ، در آذربایجان غربی همصدا با دیگر نقاط ایران عزیز، آهنگ توسعه طنین انداز شده و دستاوردهای درخشانی که استان در حوزه های بهبود فضای کسب و کار، افزایش نرخ مشارکت اقتصادی، رشد سرمایه گذاری و صادرات و کاهش نرخ بیکاری و تورم به دست آورده موید این مدعاست.
وی افزود: آذربایجان غربی برای دومین فصل پیاپی در تابستان امسال رتبه نخست کسب و کار کشور را کسب کرده است. این در حالیست که رتبه استان در سال ۹۶، ۲۰ بوده است. مرکز آمار ایران نیز ضمن اعلام کاهش ۶ درصدی نرخ بیکاری در استان و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی،رشد صادرات غیرنفتی و کاهش نرخ تورم و کسب جایگاه نخست در این زمینه موید اتفاقات بی نظیری است که استان تا به امروز تجربه نکرده بود.
شهریاری خاطرنشان کرد: امروز دیگر آذربایجان غربی در انتهای جدول توسعه یافتگی نیست و با تداوم این روند به مدد توجه دولت و مجلس ، اهتمام مدیران استانی و از همه مهمتر همراهی مجدانه و خالصانه مردم، آذربایجان غربی می تواند عقب ماندگی های مزمن خود را مداوا کند و آهنگ توسعه نواخته شده امروز را ماندگار سازد.
استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بستر توسعه شکل‌گرفته در استان در ادامه سیاست‌های توسعه متوازن و عادلانه‌ای است که از ۲ سال قبل در استان اجرایی شده است.استان آذربایجان‌غربی به جهت موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد و بهره‌مندی از ظرفیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بازارچه‌ها و پایانه های مرزی توانایی آن را دارد تا در شرایط ظالمانه تحریم بتواند، گره‌گشایی مطمئن برای عبور از گذرگاه‌های سخت اقتصادی باشد.
وی یادآور شد: مردمان این دیار از اقوام و ادیان مختلف امروز در حالی رنگین کمانی از وحدت و همدلی را در شمال غربی ایران به منصه ظهور گذاشته اند که این امر خود اصلی ترین دلیل اتفاقات درخشانی است که استان در این روزها تجربه می کند. فارغ از همه دسیسه چینی هایی که برای ضربه زدن به این وحدت از سوی دشمنان صورت می گیرد در این استان که رشادت شهدای گرانقدر چون باکری و امینی و شهدای بمباران شیمیایی سردشت و ۱۲ هزار شهید گرانقدر را برای پایداری این نظام مقدس تقدیم نموده، مصمم تر از همیشه برای اعتلای ایران و این سرزمین تلاش می کنند.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱:۴۶ ب.ظ

دیدگاه


پنج + = 14