رونق روستاهای آذربایجان‌‌غربی سهم به‌سزایی در اشتغال‌زایی دارد

رونق روستاهای آذربایجان‌‌غربی سهم به‌سزایی در اشتغال‌زایی دارد

گروه گزارش: با توجه به اینکه روستاها مرکز تولیدات دامی، کشاورزی و صنایع‌دستی محسوب می‌شوند بنابراین رونق روستاها و تامین حداقل نیازها می‌تواند سهم عمده‌ای در اشتغال‌زایی داشته باشد. روستاها مرکز تولیدات دامی، کشاورزی و صنایع‌دستی محسوب می‌شوند بنابراین رونق روستاها و تامین حداقل نیازها می‌تواند سهم عمده‌ای در اشتغال‌زایی داشته باشد و همچنین با بهسازی و مقاوم‌سازی و رونق روستاها علاوه بر ایجاد شغل برای روستائیان، از مهاجرت آنان جلوگیری به عمل می‌آید که حتی این‌موضوع دلیلی برای مهاجرت معکوس نیز می‌شود.
پس از گذشت ۴۰ سال از انقلاب هنوز برخی روستاهای استان همانند تکاب و چالدران و برخی از روستاهای این شهرستان‌ها محروم بوده و طی این مدت رونقی صورت نگرفته که در این راستا باید مسئولان کشوری و استانی برای محرومیت‌زدایی تلاش کنند.
۵۰۰ میلیارد تومان کمک دولتی برای اجرای پروانه‌های عمرانی روستایی انجام شد
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه طی چند سال اخیر در حوزه دهیاری‌ها نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان کمک دولتی جهت اجرای پروانه‌های عمرانی در سطح استان هزینه شده است اظهارداشت: این اعتبار حدود دو هزار روستا را شامل می‌شود.
آیدین رحمانی رضائیه افزود: همچنین در چند سال اخیر بیش از ۷۸۰ دستگاه ماشین آلات در حوزه عمرانی، خدماتی آتش‌نشانی به دهیاری‌های استان تخصیص یافته است.
وی تصریح کرد: در حوزه اشتغال پایدار در روستاها، بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی برای یک هزار و ۲۲۳ نفر شغل ایجاد شده است.رحمانی رضائیه با بیان اینکه، در حوزه کشاورزی نیز شبکه‌های فرعی آبیاری زهکشی و آبیاری تحت فشار در روستاها احداث شده است، گفت: برای احداث این شبکه‌ها مبلغ یک هزار و ۴۸۸ میلیارد تومان از محل اعتبارات آب‌های مرزی تخصیص یافته است.
سالانه ۱۳ هزار واحد مسکن روستایی استان با حمایت این نهاد مقاوم‌سازی می‌شوند
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه ۱۰۷ هزار نفر متقاضی استان برای مقاوم‌‌سازی مسکن روستایی با درخواست تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده اند، اظهار داشت: از این تعداد متقاضی ۹۷ هزار نفر در بانک‌های عامل موفق به عقد قرارداد شده‌اند.
محمود بدلی افزود: در حال حاضر نیز بیش از ۹۱ هزار نفر عملیات مقاوم سازی خود را آغاز کرده‌اند و اکنون نیز ۸۷ هزار و۵۰۰ واحد مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.وی با بیان اینکه مقرر شده سالانه ۱۳ هزار واحد مسکن روستایی استان با حمایت این نهاد مقاوم سازی شود، عنوان کرد: امسال یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مقام‌سازی مساکن روستایی مصوب شده و تاکنون بیش از ۸۵۰ میلیارد تومان از آن تخصیص داده شده است.
بدلی با بیان اینکه در ماه‌های گذشته سقف وام بهسازی مسکن روستایی ۵۰ میلیون تومان بود، خاطرنشان کرد: سقف تسهیلات این بخش به یک میلیارد ریال با کارمزد پنج درصد و دوران ساخت و بازپرداخت ۲۰ ساله افزایش یافته است.
به گزارش آراز آذربایجان به نقل از تسنیم، وی تصریح کرد: در حال حاضر ۲۵۸ هزار ۴۴۵ واحد مسکونی در دو هزار و ۷۲۵ آبادی بالای چهار خانوار در استان وجود دارد و امیدواریم که با تلاش مسئولان و مردم، فرهنگ مقاوم‌سازی و استفاده از تسهیلات در بین روستاییان رواج پیدا کند.

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۸ ق.ظ

دیدگاه


چهار − 4 =