دولت اجازه صادرات سیب با قیمت آزاد را نمی دهد

دولت اجازه صادرات سیب با قیمت آزاد را نمی دهد

آراز آذربایجان- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خواستار آزاد سازی صادرات سیب باغداران استان با قیمت آزاد توسط دولت شد.
رسول جلیلی در نشست با خبرنگاران با اشاره به توقف صادرات سیب اظهار داشت: قبل از عید طی یک تصمیم لحظه‌ای صادرات سیب متوقف شد، این امر هم اکنون موجب بروز مشکلات اساسی برای باغداران وصادر کنندگان استان شده است.
وی با بیان اینکه درخواست ما این است که اجازه دهند تا صادرکنندگان به قیمت آزاد محصولات خود را به فروش برسانند افزود: مشکل صادرات پیمان سپاری ارزی است که باید در حساب خاصی قرار دهند و دولت با قیمت خاصی تحویل صادرکنندگان بدهد که صادرکنندگان راضی به انجام این کار نمی‌شوند.
جلیلی خاطرنشان کرد: افزایش هزینه‌های تولید و کود و سموم و از سوی دیگر عملکرد ما موجب شده تا صادرات محصولات باغی در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ کاهش پیدا کند و این عامل مشکلات در حوزه سیب درختی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه سیب همچنان در استان به میزان ۲۱ تن در هکتار تولید می‌شود عنوان کرد: شیوه‌های به زراعی جهت مدیریت مصرف آب به کشاورز آموزش داده می‌شود که این کار ۶۰ درصد مصرف آب و هزینه‌های تولید را کاهش و راندمان تولید را افزایش می‌دهد.
*هزینه بالای سیب در آذربایجان غربی مانع صادرات شده است
جلیلی با تاکید بر اینکه هزینه بالای تولید سبب افزایش قیمت محصول و در نتیجه عدم دستیابی به بازار مصرف می‌شود افزود: یکی از برنامه‌های سازمان حمایت جدی از تولیدات بخش است، کاهش هزینه تولید، حمل و تقویت حوزه بسته بندی و سورت محصولات تولیدی بخش کشاورزی استان برای افزایش صادرات باید در دستور کار قرار گیرد.
وی ادامه داد: آذربایجان غربی بزرگترین تولید کننده سیب در کشور است اما متأسفانه روش کشت و ارقام سیب آن همانند ۴۰ سال قبل است و استفاده از ارقام جدید که تولید را چندین برابر خواهد کرد تا کنون در بین باغداران مرسوم نشده است.
جلیلی با بیان اینکه علت آنکه سیب آذربایجان غربی در بازارهای جهانی مشتری زیادی ندارد هزینه‌های بالای تولید این محصول است افزود: یکی از مشکلات اساسی در تغییر روش و شیوه باغداری این است که قطعات باغی کوچک اند و عموماً کشاورزان حاضر به ریسک تغییر نیستند.
جلیلی یادآور شد: امسال قرار است با همکاری ستاد احیا دریاچه ارومیه و با همکاری کشاورزان پیشرو، مزارع الگویی و نمایشی را در سطح استان احداث می‌کنیم تا با کاهش ۶۰ درصد مصرف آب و کاستن از هزینه‌ها، راندمان تولید را افزایش دهیم.
*کشت گلخانه‌ای در آذربایجان غربی افزایش می‌یابد
وی تاکید کرد: هزینه سیب اعلا سورت شده در بازار روسیه یک دلار است درحالیکه این رقم برای کشاورزان ما با روش تولید سنتی مقرون به صرفه نیست و باید روش‌های تولید محصولات کشاورزی از سنتی به مدرن تغییر یابد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: کشاورزان با استفاده از نهال‌های پایه رویشی می‌توانند با کاشت دو تا ۵ هزار نهال در هر هکتار ضمن کاهش مصرف آب و هزینه‌ها، تولید سیب چند برابری داشته باشند.
وی با بیان اینکه سه مرکز پایه رویشی در استان داریم که این نهال‌ها با مصرف کمتر آب و مقاومت در برابر آفات، محصول بیشتری بار می‌آورند اضافه کرد: قرار است نهال‌های پایه رویشی را به یک میلیون نهال برسانیم تا چهره باغبانی استان را متحول کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به ضرورت صرفه جویی مصرف آب با هدف کمک به احیای دریاچه ارومیه گفت: برای تحقق این امر طی سال‌های اخیر به کشت جایگزین و نیز کشت محصولات با استفاده از آب کم روی آورده‌ایم که در این راستا کاشت پسته در حاشیه دریاچه ارومیه در حال افزایش بوده و کاشت زعفران نیز در سطح ۲۲ هکتار انجام شده است.
جلیلی خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم با همه مشکلات و کمبود اعتبارات روی پیشران‌ها و موانع توسعه متمرکز شده و در حال حاضر بدنه کارشناسی و اداری سازمان به صورت جدی در صدد تقویت پایه‌های مطالعاتی، تحقیقاتی و افزایش راندمان بخش کشاورزی حرکت می‌کند.
*امسال خرید تضمینی گندم به ۶۰۰ هزارتن می‌رسد
وی با اشاره به افزایش میزان تولید گندم در استان طی سال زراعی جاری اضافه کرد: به دلیل بارش‌های خوب در سال جاری امید است میزان خرید تضمینی گندم به بیش از ۶۰۰ هزار تن برسد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه در صدد هستیم میزان کشت گلخانه‌ای را از ۶۰ هکتار به ۴۰۰ هکتار افزایش دهیم ادامه داد: با همکاری جهاد کشاورزی آذربایجان غربی و اتاق بازرگانی استان، سامانه‌ای جهت بازاریابی محصولات کشاورزی راه انداری خواهد شد.
جلیلی در ادامه اظهار داشت: محصولات کشاورزی جهت ساماندهی تولید و افزایش صادرات و بهینه سازی مصرف، طی قراردادی با تعیین نوع کشت با کشاورز کشت می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در خصوص خشکسالی و تأثیرات آن بر بخش کشاورزی استان گفت: خشکسالی تمام نشده است و ما همچنان الگوی کاهش مصرف آب و استفاده از روش‌های نوین آبیاری در سرلوحه تمام برنامه‌های ماست.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۸ ق.ظ

دیدگاه


هفت × = 56