دریاچه ارومیه تا سال ۱۴۰۶ به تراز اکولوژیک می رسد

دریاچه ارومیه تا سال ۱۴۰۶ به تراز اکولوژیک می رسد

آراز آذربایجان – معاون سازمان محیط زیست و مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: تاپایان سال ۱۴۰۶ دریاچه ارومیه به صورت کامل احیا و به تراز اکولوژیک می رسد.
مسعود تجریشی در جریان بازدید از طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه در حوزه کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه دی ماه امسال طرح‌های سازه‌ای ستاد احیا به همراه بزرگترین پروژه طرح انتقال آب از سد کانی سیب به اتمام رسیده و آماده بهره برداری می‌شود و با ادامه روند فعلی و نیز عنایت خداوند و بارش‌های مناسب دریاچه تا سال ۱۴۰۶ به صورت کامل احیا می‌شود.
وی هدف از سفر و بازدید امروز از حوزه بخش کشاورزی استان را اطلاع از آخرین وضعیت طرح‌هایی که سال گذشته در این بخش تأمین اعتبار شده است عنوان کرد و افزود: پروژه‌هایی به صورت بسته‌هایی با هدف کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در حوزه کشاورزی از سوی ستاد احیا تعریف شده امروز مورد بازدید قرار می‌دهیم.
تجریشی با تاکید بر اینکه با کاهش ۴۰ درصدی آب در بخش کشاورزی در نظر داریم به اقتصاد کشاورزی استان، منطقه و حتی سایر استان‌های کشور کمک کنیم، افزود: احیای دریاچه ارومیه و فرآیندهای انجام شده برای احیا طرح ملی است و باید دستاوردهای آن نیز به کل کشور منعکس و منتقل شود تا سایر استان‌ها نیز بتوانند از این دستاوردها در حوزه بهره مند شوند.
دی ماه امسال طرح‌های سخت افزاری دریاچه ارومیه خاتمه می‌یابد
مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه در این بازدیدها ضمن مطالعه و بررسی روند پیشرفت طرح‌ها با چالش‌های پیش رو آشنا شده و طی نشست‌هایی برای رفع این مشکلات همفکری می‌شود، گفت: در حوزه کشاورزی اقدامات بسیار خوبی انجام شده با توجه به لایروبی رودخانه علی رغم بارش‌های شدید طی سه سال گذشته کشاورزان هیچ خسارتی متحمل نشدند که نشان دهنده به ثمر رسیدن طرح‌های ستاد از سه الی چهار سال گذشته است.
تجریشی از اتمام طرح‌های سخت افزاری ستاد احیای دریاچه ارومیه دیماه امسال خبر داد و اضافه کرد: با وجود کاهش ۲۷ درصدی نزولات آسمانی طی سال جاری تراز دریاچه ارومیه کاهش پیدا نکرده و با اتمام طرح‌های سازه‌ای که ۷۵ درصد اعتبارات را به خود اختصاص دادند آب صرفه جویی شده حاصل از بخش کشاورزی امسال به سمت دریاچه ارومیه وارد می‌شود.
اقتصاد و معیشت کشاورزان مهمترین دغدغه ستاد احیای دریاچه ارومیه
وی کمک به اقتصاد کشاورزی، جلوگیری از ضرردهی این بخش، کمک به معیشت کشاورزان را از مهمترین دغدغه‌های دولت و ستاد احیای دریاچه ارومیه برشمرد و گفت: تمام دغدغه ما در ستاد و نیز دولت این است که صرفه جویی آب در بخش کشاورزی به معیشت کشاورزان آسیب نرساند که در این زمینه با توجه به پیشرفت طرح‌های بخش کشاورزی شاهد هستیم نه تنها تولید در بخش کشاورزی افزایش یافته بلکه کیفیت محصولات نیز ارتقا پیدا کرده است.
تجریشی با اشاره به بسته پروژه‌های بخش کشاورزی ستاد احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد: در قالب این پروژه‌ها شاهد هستیم با وجود صرفه جویی ۳۰ درصدی آب میزان تولید ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته و ضمن کاهش هزینه‌های تولید کیفیت محصولات نیز افزایش یافته است.
مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با تاکید بر اینکه باید به سمت استفاده از تکنولوژی و آبیاری نوین در بخش کشاورزی حرکت کنیم، گفت: با استفاده از تکنولوژی روز نه تنها هزینه‌های تولید کاهش و کیفیت افزایش می‌یابد بلکه درآمد و معیشت کشاورزان نیز تضمین می‌شود.
تجریشی با اشاره به اینکه احیای دریاچه ارومیه در کنار بهبود آب دریاچه خلاقیت و نوآوری و نیز استفاده از فناوری در حوزه‌های مختلف به خصوص کشاورزی در کشور را موجب شد، بیان کرد: با احیای دریاچه ارومیه ظرفیت‌های ملی احیا و زمینه بروز و ظهور توانمندی صنعتگران نیز فراهم شد و با احیای کامل دریاچه ارومیه در سال ۱۴۰۶ به مدل موفقی در این حوزه در کشور و حتی بین الملل تبدیل می‌شویم.

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۳:۲۰ ب.ظ

دیدگاه


5 × شش =