ثروتمندی آل سعود با پول های ایرانی

ثروتمندی آل سعود با پول های ایرانی

هدایتی
گروه تحلیل:درآمد عربستان از حج چقدر است؟ ایرانی ها چقدر برای سفر به خانه خدا هزینه می کنند؟ با محاسبه های تقریبی می توان به اعداد رسید و پاسخ این سوالات را کشف کرد. اما نقل هایی که در شبکه های اجتماعی از این موضوع می شود بیشتر شکل خیالی دارد. پست‌ها و کامنت ها در شبکه های اجتماعی در مورد درآمد عربستان از حج وارد فاز احساسی شده است.هر بار که چالشی جدید در سفرهای زیارتی به عربستان پیش می آید، در مورد درآمد این کشور از حج و پولی که از جیب ایرانی ها به خزانه عرب ها سرازیر می شود بحث های بسیاری می شود که بیشتر شبیه افسانه است. اما آمارها نشان می دهد که تعداد زائران ایرانی خانه خدا حتی در شرایطی که حج عمره با بالاترین ظرفیت در جریان بود، کمتر از تعداد مسافرت ایرانی ها به کشورهای همسایه غربی و جنوب خلجی فارس است.در حال حاضر تنها یک درصد از درآمد توریسم عربستان مربوط به ایرانی ها است. میزان کل درآمد عربستان از حج نیز در مقابل مجموع درآمدهای این کشور از بخش های نفتی و غیرنفتی، رقم چندان بالایی محسوب نمی شود به طوری که برآوردها نشان می دهد، ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی عربستان از محل گردشگری که همان مسافران مکه و مدینه است تامین می شود.عربستان که تولید روزانه نفت خام خود را به ۱۰ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه رسانده است و از این میزان حدود ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه صادرات روزانه دارد، اصلی ترین محل درآمد خود را بر طلای سیاه استوار کرده است. با این وجود دومین صنعت پول ساز عربستان صنعت گردشگری است که از محل زائران خانه خدا به حیات ادامه می دهد.سایت خبری »المرصد« در گزارشی به بررسی میزان درآمد خاندان سعودی از مراسم حج در طول ۲۴ سال اخیر و مقایسه آن با مبالغ هزینه شده برای توسعه خانه خدا و بهبود خدمات رسانی به حجاج پرداخت و نوشت: آمارهای رسمی عربستان حکایت از آن دارند که ظرف ۲۴ سال ۳۸٫۷۷۳۰۰۰ نفر از مسلمانان برای ادای حج تمتع و ۱۹۲٫۷۸۶٫۶۳۲ نفر نیز برای ادای عمره به مکه مشرف شده اند. در این مدت روی هم رفته حجاج، ۱۶۵۰ میلیارد ریال عربستان معادل ۴۴۰ میلیارد دلار آمریکا، در عربستان خرج کرده اند.
*هزینه ایرانی ها در عربستان
حضور ایرانی ها در عربستان با توقف حج عمره محدود شده است تا عملا هزینه ها محدود به کمی بیش از ۶۰ هزار زائر حج تمتع شود. مجموع زائران حج تمتع از ۱۸۰ کشور جهان به ۲ میلیون نفر می رسد. زمانی که اعزام حج عمره از ایران جریان داشت، سالانه حدود ۸۰۰ هزار ایرانی راهی سرزمین حجاز می شدند. بر این اساس با حساب هزینه ۲ میلیون تومانی برای اعزام هر نفر، یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان معادل ۵۰۰ میلیون دلار برای سفر عمره پرداخت می شد. با حساب هزینه یک میلیون تومانی به ازای هر نفر در این کشور نیز می توان مجموع درآمد عربستان از عمره ایرانی ها را سالانه ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان معادل ۷۰۰ میلیون دلار برآورد کرد.
اعزام ۶۰ هزار نفر برای حج تمتع نیز با حساب هزینه ۱۲ میلیون تومانی به ازای هر نفر، مجموع درآمد عربستان از ایران ۷۲۰ میلیارد تومان معادل ۲۱۰ میلیون دلار می شود. با این حساب در زمان برقراری عمره و تمتع در طول سال درآمد عربستان از سفر ایرانیان به این کشور ۹۰۰ میلیون دلار برآورد می شود که این رقم با احتساب هزینه‌های سفر و همچنین هزینه های جانبی برای خرید در عربستان است.اگر تنها هزینه های سفر محاسبه شود مجموعا حدود ۷۰۰ میلیون دلار از مجموع درآمد ۱۹ میلیارد دلاری عربستان از حج مربوط به ایران است. با این حساب حدود ۳٫۵ درصد از درآمد توریسم مذهبی عربستان مربوط به ایران بوده است. در حال حاضر که تنها حج تمتع برای ایرانیان برقرار است در آمد عربستان از سفر ایرانیان به حدود ۲۰۰ میلیون دلار در سال می رسد که حدود یک درصد از کل درآمد توریسم مذهبی عربستان است.
*توریسم مذهبی در عربستان
در حال حاضر اما مصر، پاکستان و الجزایر بیشتر زائر عمره را دارند. بنا بر اعلام وزارت حج عربستان، در موسم حج تمتع سال گذشته، کشورهای اندونزی با ۱۶۸ هزار، پاکستان با ۱۴۳ هزارو ۳۶۸، ایران با ۶۱ هزار و ۶۷۷، ترکیه با ۵۹ هزار و ۲۰۰، مراکش و سودان با ۲۵ هزار و ۶۰۰ و عراق با ۲۵ هزار و ۱۷۲ نفر، بیشترین سهم را در میان زوار داشته اند.
طبق اعلام بانک جهانی در سال ۲۰۱۲ میلادی، عربستان نوزدهمین کشور پربازدید جهان بود. در دسامبر ۲۰۱۳، عربستان سعودی برای نخستین بار در تاریخ این کشور، از آغاز صدور ویزای توریستی با مقاصد غیرزیارتی خبر داد. این کشور همچنین قصد دارد با توسعه زیرساخت ها، بر ظرفیت توریسم خود بیفزاید.
*اما سوالی که مطرح است این است که مجموع درآمد آل سعود ظرف ۲۴ سال گذشته چقدر بوده است؟
طبق آمارهای رسمی که توسط وزارت دارایی عربستان منتشر شده اند، مجموع درآمد کل عربستان طی ۲۴ سال، ۲۳۸۰ میلیارد دلار بوده است. یعنی این درآمد کل به طور میانگین هر سال بین ۱۲۰ تا ۲۷۰ تا ۵۵۰ میلیارد دلار در نوسان بوده است.به گزارش شبکه العالم، این گزارش افزود: بیشترین میزان درآمد عربستان از مراسم حج نیز مربوط به سه سال اخیر بوده است به گونه ای که این درآمد به هزار میلیارد ریال سعودی رسیده است.
به عبارت دیگر می توان گفت که درآمد حاصل از مراسم حج برای عربستان، تقریبا برابر با ۲۰ درصد از مجموع درآمد این کشور طی ۲۴ سال گذشته بوده است.
به زبان آمار و ارقام باید گفت که درآمد عربستان از خانه کعبه برابر با بودجه ده کشور عربی ظرف ۲۴ سال است.اکنون ممکن است این سؤال پیش بیاید که آیا این درست است که بودجه عربستان ظرف ۲۴ سال به ۲۳۸۰ رسیده است؛ آنهم وقتی که هر یک امرای آل سعود صاحب صدها میلیارد دلار ثروت و حساب بانکی است؟پاسخ این پرسش، آری است. همه می دانیم که خانواده های سلطنتی در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس هر یک سهم خاص خود را از درآمد نفت دارند. میزان این سهم هیچوقت مشخص نشده و در محاسبات وزارت دارایی هم نیامده است. به عبارت دیگر، این حساب ها و درآمدها خط قرمز محسوب می‌شوند و هرکس سعی کند از این خط قرمز عبور کند، سرنوشتی جز مرگ در انتظارش نخواهد بود.
به این ترتیب، براساس این گزارش مشخص می شود که درآمد مراسم حج سهم عمده ای را در رشد اقتصادی عربستان دارد اما در عوض حاکمان سعودی نه تنها مبلغ ناچیزی از این درآمد را صرف توسعه آن نکرده اند بلکه تا جایی که توانسته اند درآمد حاصل از آن را سرقت کرده و صرف تاج و تخت و تقویت سلطنت خود می‌کنند، و بخش قابل توجهی از آن را هم برای فتنه انگیزی در جهان عرب و اسلام و تخریب کشورهای عربی و اسلامی اختصاص داده اند.

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۵:۳۱ ق.ظ

دیدگاه


× 4 = چهار