تسلسل آسیب های اجتماعی اعتیاد زنان

تسلسل آسیب های اجتماعی اعتیاد زنان

گروه اجتماعی: پنج ساله بود که ساقی پدر می‌شود.پدری که اعتیاد به تریاک داشت و مریم ۵ ساله هم برایش از عوها تریاک می گرفت و هم بساط فراهم می کرد.به شفاف می گوید: آنقدر پای بساط پدر نشسته بود که به بوی تریاک اعتیاد پیدا کرده بود.
زندگیش پر از دود و سیاهی است.هر چه بزرگتر می شود اعتیباد پدر بیشتر و بیشتر می شود و پای هروئین و به قول خودش کوفت و زهرمار نیز به بساط اعتیاد پدر اضافه می شود.او هم پا گیر پدر شده.مادر هم که ندارد.اوست همین پدر معتاد و خودش که ندانسته یک دختر ۲۳ ساله معتاد و درمانده است.
می گوید: دیگر آه در بساط نداشتند و پدر حتی خانه کوچکشان را به مواد باخته است و سرانجام آواره خیابان ها می شوند.کارتن خوابی او در سن ۲۰ سالگی آغاز می شود و پددرش در یک شب سر زمستانی از شدت سرما و استفاده از مواد ارزان و ناخالص می میرد.
حالااو مانده اعتیاد و نداشتن جای خواب و به قول خودش زندگی نکبت بار! هم پدرش مصرف‌کننده مواد بوده و هم همسرش. پدرش مشتری هروئین بوده و همسرش حشیش و تریاک. یک ساله بوده که پدر و مادرش از هم جدا می‌شوند و پس از آن با پدربزرگش زندگی می‌کرده.
در ۱۴ سالگی به اجبار پدربزرگش با یکی از جوان‌های فامیل ازدواج می‌کند و وقتی به ۲۰ سالگی می‌رسد، او نیز گام در راه پدر و همسرش می‌گذارد. در خانواده ساقی هم داشته، پسردایی‌ها و پسرعمه‌ها نمی‌گذاشتند برای تهیه مخدر چندان به زحمت بیفتد. با تریاک شروع می‌کند و ساقی‌ها داخل تریاک، کراک هم مخلوط می‌کردند و رابعه نمی‌داسته است.
چند سال بعد برای ترک تریاک سراغ شیشه می‌رود اما شیشه دوای درد نبوده؛ اعتیاد هم خودش را و هم شوهرش را بیکار می‌کند. می‌گوید: کنترل زندگی از دستمان خارج شده بود. پول پیش خانه‌اش تمام می‌شود و آوارگی آغاز؛ صاحبخانه وسایلشان را بیرون می‌ریزد. این روزها از این داستان های دردناک زیاد شنیده می شود.ماجرا اما وقتی دردناک تر می شود که پای زنان به اعتیاد و کارتن خوابی باز می شود.این در حالی است که مدت هاست که زنگ هشداردر خصوص افزایش اعتیاد بین زنان به صدا درآمده و حالا هم آمارها از افزایش زنان کارتن خواب خبر می دهند.
یک جامعه شناس در خصوص افزایش چشمگیر زنان معتاد در سطح جامعه گفته: با توجه به تغییر و تحولات در محیط و افزایش فعالیت‌‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و استفاده از شبکه های مجازی شاهد عمق یافتن آسیب‌های اجتماعی هستیم که این یک نگرانی بزرگ امروز سازمان است؛ علاوه بر عمیق شدن آسیب‌ها، نگرانی مهمتر افزایش آسیب ‌های اجتماعی در میان زنان است که زنگ‌های خطر را به صدا درآورده است.
محسنی بندپی با اشاره به رشد غیر معقول اعتیاد زنان تاکید کرده: معتادان زن در سال ۱۳۸۶ چیزی حدود پنج درصد از جامعه را تشکیل می‌دادند، اما امروز میانگین کشوری حدود ۱۰ درصد را نشان می‌دهد که یک زنگ خطر جدی است و عمق بحران در آسیب‌ های اجتماعی را نمایان می‌کند؛ آسیب ‌هایی که زن می‌تواند به خانواده و به طبع آن به جامعه وارد کند دو برابر مردان است، بنابراین باید از همین امروز به فکر پیشگیری از آسیب ها و حفاظت از این قشر باشیم.
وی اضافه کرده: برای مبارزه با اعتیاد در وهله نخست باید مردم آگاه و جامعه حساس شود؛ اگرچه سه درصد خانواده‌ های کشور درگیر اعتیاد هستند ولی باید بدانیم متاسفانه این آمار روز به روز در حال افزایش است و اگر نتوان جامعه را نسبت به این آسیب آگاه کرد، خانواده‌ های بیشتری درگیر این معضل می شوند.
محسنی بندپی در خصوص کمپ‌های ترک اعتیاد نیز خاطرنشان کرده: ۵۷۰۰ مرکز ترک اعتیاد و متادون تراپی در کل کشور وجود دارد که اثرات و مداخلات به موقع انجام می‌دهند، اما متاسفانه بسیاری از معتادن پس از ترک به اعتیاد بازمی‌گردند، بنابراین باید مراکز دیگری برای کنترل و پایش ایجاد شود؛ بهزیستی تلاش می‌کند تا در قانون برنامه ششم تولیت این امر را به ارگانی واگذار کند که بتواند از آن مطالبه کند.
در هر حال، تجارت غیرقانونی موادمخدر با ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد دلار گردش مالی در سال و حدود ۶۰۰میلیارد دلار سود سالانه ، بعد از تجارت هایی نظیر نفت و اسلحه ، از تجارت های بزرگ دنیا محسوب می شود. بر طبق آمار ارائه شده در کنفرانس ۱۹۹۴سازمان ملل در مورد جنایت سازمان یافته جهانی، تجارت جهانی موادمخدر سالانه بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار است ، یعنی بیش از تجارت جهانی نفت .
در این میان نکته اینجاست که جمع هزینه هایی که برای جمع آوری معتادان، درمان و برگشت معتادان به جامعه و ساخت کلینیک های ترک اعتیاد و همچنین برای مقابله با اعتیاد و قاچاق مواد در مرزها و دستگیری ساغیان مواد در کشور پرداخت می شود نیز قابل ملاحظه است. اما اینها تنها هزینه هایی نیستند که به تبع افزایش مصرف مواد مخدر پرداخت می شود.
با پایین آمدن سن مصرف کنندگان مواد، افزایش شمار زنان معتاد و همچنین افزایش مصرف روان گردان در کشور آسیب های اجتماعی دیگر از جمله افزایش شمار بیماری‌های عفونی، افزایش بیماری ایدز در میان معتادان به ویژه زنان، افزایش طلاق، شمار کودکان مبتلا به ایدز، فقر و بیکاری و هزاران آسیب اجتماعی دیگر را در کشور به وجود می آید که رفع این معضلات هزینه گزافی را نیازمند است و باید برای مشکل اعتیاد چاره ای اندیشید.
در صورتی که با چنین پولی هم می توان اقتصاد کشور را بهبود بخشید که به تبع آن اشتغال‌زایی و رفاه عمومی را شاهد خواهیم بود و هم آسیب های اجتماعی کمتری را در جامعه خواهیم داشت.

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۵:۰۹ ق.ظ

دیدگاه


9 × چهار =