تخم‌مرغ از قافله گرانی عقب نماند؛ همیشه پای دلالان در میان است

تخم‌مرغ از قافله گرانی عقب نماند؛ همیشه پای دلالان در میان است

گروه گزارش: تخم‌مرغ از گذشته به غذای فقرا معروف بود و برای این که از قافله گرانی عقب نماند پا به پای مرغ و دیگر کالاهای اساسی از دیوار گرانی بالا رفت و از سفره‌های مردم پر کشید. تخم‌ مرغ از گذشته به غذای فقرا معروف بود و برای این که از قافله گرانی عقب نماند پا به پای مرغ و دیگر کالاهای اساسی از دیوار گرانی بالا رفت و از سفره‌های مردم پر کشید.
فارغ از گرانی و کمبود برخی از کالاهای اساسی، ترکش مستقیم گرانی به سفره مردم برخورد کرد و پروتئینی که آخرین امید مستضعفان بود از بین رفت و سفره‌ها خالی‌تر از گذشته شد.
در اوضاعی که از یک سو پول ملی از ارزش افتاده و از سویی دیگر کسب و کارها به دلیل شیوع بیماری کرونا کساد شده است، اگر چرخی در مناطق محروم و متوسط بزنیم با اندکی تامل درک خواهیم کرد که این درآمد کفاف زندگی مردم را نمی‌دهند و مسئولان کاسه چه کنم به دست گرفته و بی‌خیال امور جامعه هستند و مردمانی که چوب بی‌تدبیری مسئولان را می‌خورند.
بر اساس مصوبات ستاد تنظیم بازار استان، تامین تخم‌مرغ مورد نیاز مردم بر عهده جهاد کشاورزی و نظارت بر توزیع آن بر بازار بر عهده سازمان صمت و تعزیرات حکومتی است.
مصطفی پارسا یکی از شهروندان ارومیه‌ای که در حال خرید اقلام ضروری از سوپرمارکت محله‌ خود بود در مورد گرانی‌های اخیر و افزایش قیمت تخم ‌مرغ گفت: دو سالی است که توان خرید گوشت قرمز را نداشتم به همین دلیل ماهی یک بار پس از دریافت حقوق مرغ و تخم‌مرغ مورد نیاز را خریداری و به منزل برمی‌گشتم.
وی بیان کرد: اکنون دو روز است که حقوق خود را دریافت کرده‌ام و نمی‌دانم با این مقدار پول وام و کرایه خانه‌ام را پرداخت کنم یا کل مبلغ دریافتی خود را برای خرید اقلام ضروری کنار بگذارم.پارسا با ناراحتی گفت: همسرم پا به ماه است و با این شرایط و اوضاع زندگی شرمنده همسرم شده‌ام و ماه گذشته برای این که بتوانم هزینه زایمان و بعد زایمان همسرم را تامین کنم توسط یکی از آشنایان تقاضای وام کردم که پس از چند هفته دوندگی به دلیل شرایط سخت دریافت وام، قید وام ۱۰ میلیون تومانی را زدم.
صمد پیرمرد ۷۰ ساله با صدای لرزانی گفت: گرانی کاسه صبر مردم را لبریز کرده و صدای مردم را در آورده، بهتر است خودتان را به دردسر نیاندازید این مسئولان گوش شنوا ندارند.
این پیرمرد با گلایه گفت: بی‌کفایتی مسئولان باعث گرانی شده است و هیچ نظارتی بر بازار نیست و متاسفانه ثرتمندان هر روز غنی‌تر و افراد فقیر روز به روز فقیرتر می‌شود.منیژه مسلمی یکی از خیاطان مطرح در محله حسین‌آباد در مورد گرانی گفت: هر روز شاهد افزایش اقلام اساسی هستیم و انصاف نیست تخم ‌مرغ را شانه‌ای ۴۲ هزار تومان خریداری کنیم مگر درآمد ما چقدر است و نمی‌دانم چرا کسی به این قشر ضعیف توجهی ندارند.
هیچ کمبودی از بابت تامین تخم‌مرغ در استان وجود ندارد نادر صادقی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان ‌غربی با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ در بازار در روزهای اخیر گفت: هیچ کمبودی از بابت تامین تخم مرغ توسط مرغداری‌های استان وجود ندارد و سازمان صمت استان باید بر روند توزیع و قیمت تخم مرغ در بازار فروش به قیمت مصوب نظارت بیشتری داشته باشد.
قطع دست دلالان می‌تواند قیمت تخم‌مرغ را کنترل کند رئیس اتحادیه مرغداران در آذربایجان ‌غربی با تاکید بر این نکته که مرغداران در استان تولید بر مازاد نیاز مردم را دارند اظهار داشت: تخم ‌مرغ مورد نیاز مردم استان روزانه ۸۰ تن است که تنها ۶ تن آن از مبادی رسمی وارد بازار می‌شود و قطع دست دلالان می‌تواند قیمت این کالای اساسی را کنترل کند.
شمعی بیان کرد: در حال حاضر ۴۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت مرغداران در حال فعالیت هستند و مابقی ظرفیت‌ها خالی است.وی عنوان کرد: عمده مشکل مرغداران در حال حاضر تامین نهاده است که باید برای رفع آن چارهاندیشی شود سویا و ذرت تنها ۶۰ درصد نیاز مرغداران را تامین می‌کند و ریزمغزی‌های دیگر به صورت آزاد تامین می‌شود که این خود دلیل اصلی افزایش قیمت تخم‌ مرغ است.به گزارش آراز آذربایجان به نقل از تسنیم ،شمعی عنوان کرد: همچنین برخی مرغداران ۱۰۰ درصد نهاده‌های دامی خود را به صورت آزاد خریداری کرده و تولیدات خود را به بازار ارائه می‌دهند و این نیز از دیگر عوامل افزایش قیمت تخم‌ مرغ است.
Arazazarbaijan.aghtesadi@gmail.com

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۶ ق.ظ

دیدگاه


− دو = 3