بلاتکلیفی ۸۰۰ هزار تن سیب در سردخانه های آذربایجان غربی

بلاتکلیفی ۸۰۰ هزار تن سیب در سردخانه های آذربایجان غربی

گروه گزارش: هرچند در دوران برداشت محصول شاهد وعده‌هایی از سوی مسئولان بودیم اما امروز در صورت عدم خروج بیش از ۸۰ درصد سیب آذربایجان‌غربی از کشور، شاهد ضررهای غیرقابل جبران برای کشاورزان و ضربه مهلک بر کشاورزی خواهیم بود.
قصه پرغصه سیب آذربایجان‌غربی به عنوان یکی از دردهای مادام‌العمر و همیشگی کشاورزی است که هرسال پررنگ‌تر و عمیق‌تر می‌شود و این امر موجب ضررهای جبران ناپذیر روحی و مالی به قشر کشاورز شده است.
هرچند در آستانه فصل برداشت شاهد وعده‌های رنگارنگ مسئولان اعم از مدیران دولتی و نمایندگان مجلس هستیم و هرکدام به دنبال ارتباط دادن حل مشکل سیب به حوزه کاری خودشان هستند، اما جالب است که پس از پایان یافتن فصل برداشت کسی نه به فکر بازار فروش این میوه بهشتی می‌افتد و نه سراغی از کشاورزان معطل مانده در میدان بی در و پیکر داد و ستد می‌گیرد.
شاید این گونه باشد که امسال یکی از امیدوارکننده ترین سال‌ها برای کشاورزان به ویژه سیب کاران آذربایجان‌غربی و ارومیه بود چراکه هم مدیران دولتی و هم نمایندگان مجلس به عنوان وکلای تازه نفس مردم هرروز اخبار جدیدی در خصوص مشکلات و رفع این معضل داشتند و خود را در معرض نمایش قرار می‌دادند تا کشاورزان با دلی امیدوار به برداشت محصول بپردازند.
اگر سخنان استاندار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و دیگر مدیران مرتبط با موضوع برداشت و بازار فروش محصولات در آذربایجان‌غربی را مرور کنیم، به خوبی نمایان می‌شود که تصمیماتی عالی و دارای پشتوانه قوی برای سیب کاران گرفته شده و هیچ نگرانی از بابت بازار فروش این محصول نیز وجود نداشته است.
شاید زمانی که دیدارهای مختلف مسئولان با وزیر و معاونان وزیر جهاد کشاورزی انجام شده و در پایان نیز با انتشار تصاویری از این دیدارها اخباری از حال خوب بازار محصولات به ویژه سیب منتشر و این گونه بیان می‌شد، کمتر کسی به فکر امروز کشاورزان بود که در میان وعده های مسئولان و نبود بازار فروش درمانده شده‌اند.
* مشکلی از بابت بازار فروش محصولات نخواهیم داشت
رسول جلیلی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی به عنوان یکی از افرادی که در روزهای برداشت سیب نسبت به ارائه اخبار امیدوارکننده مشغول بود، معتقد بود که مدیران استانی و وزارتی به دنبال رفع مشکلات صادراتی هستند و امسال وضعیت بازار فروش محصولات به ویژه سیب نسبت به سال‌های گذشته بهتر خواهد بود.
این مسئول که تنها مدیر دارای ارتباط مستقیم با حوزه کشاورزی در بدنه دولت محسوب می‌شود، در اظهارات خود از برخورد با متخلفین در حوزه فروش سیب‌های زیردرختی در کنار جاده‌ها نیز خبر داده بود که متاسفانه با وجود تمام این وعده‌ها شاهد عدم توجه به چنین سخنانی بودیم و همانند سال‌های گذشته علاوه بر خرید و فروش غیربهداشتی سیب صنعتی در کنار جاده‌ها، حجم بیشتری از معابر به این امر اختصاص یافته بود.
* اتحاد مجلس و دولت برای التیام درد کشاورزان
در ایام تابستان و همزمان با فصل برداشت محصولات، حجت‌الاسلام و المسلمین سید سلمان ذاکر یکی از نمایندگان مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان تلاش‌های مدیران دولتی و پیگیری های نمایندگان مجلس این گونه بیان داشت: خوشبختانه عزم جدی مدیران برای حل مشکلات کشاورزی را شاهد هستیم که در کنار نمایندگان به دنبال رفع مشکلات این حوزه هستند.
* دیدارهای بی نتیجه نمایندگان و مدیران
هرچند کشاورزان در سال‌های مختلف به ارائه سخنان متناقض و بی نتیجه از سوی مسئولان عادت دارند، اما در سال جاری با توجه به برقراری دیدارهای مختلف میان نمایندگان و مسئولان با فعالان بخش خصوصی در زمینه کشاورزی و بازار فروش محصولات، امیدی در دل زخم دیده کشاورزان ایجاد شده بود که همین امر موجب دلگرمی و در نتیجه تلاش بیشتر برای برداشت محصولات باکیفیت می‌شد.
از دیدارهای مختلف مدیران استانی با مسئولان کشوری تا دیدارهای روزانه نمایندگان مجلس با کشاورزان و فعالان حوزه صادرات محصولات، همگی دست به دست هم داده بودند تا بارقه امیدی در دل‌ها روشن بماند و همچنان در اوج مشکلات اقتصادی و افزایش سرسام آور قیمت سموم و دیگر اقلام مورد نیاز برای برداشت محصولات شاهد تلاش و مجاهدت برای برداشت سیب باشیم.
* پایان وعده‌ها با اتمام فصل برداشت!
اما نکته تعجب آور ماجرا این بود که همزمان با پایان یافتن فصل برداشت سیب و آرام شدن فضای روانی در رسانه‌ها و جامعه، دیگر نه شاهد آن پیگیری‌های نمایندگان بودیم و نه خبری از جلسات و دیدارهای مسئولان دولتی برای رفع مشکل سیب کاران منتشر شد تا به این ترتیب مشخص شود که تمام وعده‌ها در حد حرف باقی مانده و بازهم دست پرپینه کشاورزان در حنا مانده است!عدم رسیدگی به وضعیت بازار سیب در کنار جاده‌ها و درماندگی کشاورزان در میان انبوهی از مشکلات برداشت سیب همانند افزایش نرخ سردخانه‌ها برای نگهداری تنها یکی از دردهایی بود که نه کسی برای رفع آن تلاشی کرد و نه مایل به برگزاری جلسه و دیدار به منظور بررسی این موضوع بود.
این امر تا جایی پیش رفت که در نهایت با گذشت تنها ۲ ماه از پایان فصل برداشت و در شرایطی که هنوز ۳ ماه به موعد فروش میوه‌های عیدانه باقی مانده، اندک اندک زمزمه نبود بازار فروش سیب به گوش می‌رسد و این بار کشاورزان باید نگران خرابی محصولاتشان باشند که در کنج سردخانه‌ها در انتظار صادرات هستند.
* ۸۰۰ هزار تن سیب در انتظار صادرات
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ، با بیان اینکه امسال بیش از ۸۰۰ هزار تن سیب در سردخانه‌های آذربایجان‌غربی دپو شده، اظهار داشت: امسال حدود یک سوم بیشتر از سال گذشته سیب در سردخانجات وجود دارد.
بهنام تاج‌الدینی افزود: این در حالی است که صادرات قابل توجهی انجام نشده و موانع صادراتی هم به قوت خود پا برجا مانده است.
وی با اشاره به اینکه تاکنون مرزهای پاکستان بسته بوده و هیچ صادراتی انجام نشده، عنوان کرد: در سال‌های گذشته کشورهای افغانستان و پاکستان بیشترین سیب و محصولات کشاورزی کشورمان را پذیرا بودند ولی امسال صادرات بسیار اندکی به اوراسیا، عراق و افغانستان صورت می‌پذیرد که می‌توان به صراحت گفت این‌ صادرات گره‌ای از مشکلات اقتصادی سیب آذربایجان‌غربی باز‌ نخواهد کرد.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ارومیه، ابراز داشت: روزانه باید حدود ۷ هزار تن سیب در راستای تنظیم شرایط فعلی بازار سیب خارج شود اما شاهد میزان بسیاری کمی از فروش و خروج سیب از سردخانجات هستیم که این مسئله قابل توجه بوده و بسیار نگران کننده است.
* ضربه مهلک نبود بازار بر کشاورزان!
تاج‌الدینی، با بیان اینکه تا‌کنون مذاکراتی در راستای صادرات سیب به پاکستان و بازگشایی دروازه های صادراتی ای کشور به روی سیب انجام نشده، ابراز داشت: در صورت عدم وجود صادرات و با توجه به کشش پایین بازارهای داخلی و افزون بودن میزان عرضه بر تقاضا، شاهد ضربه مهلکی به باغداران و کشاورزان خواهیم بود که غیرقابل جبران است.
وی، تاکید کرد: در صورت ادامه روند فعلی و دپوی سیب در سردخانجات شاهد از بین رفتن محصول باغداران و افت شدید بازار خواهیم بود.
* مشکل صادرکنندگان عمده و روان بودن صادرات خرد جای تعجب دارد
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ارومیه، تصریح کرد: هم اکنون تاجران و صادر کنندگان واقعی به دلیل عدم موفقیت در برگشت دادن سرمایه از میدان صادرات کنار رفته و صادر کنندگان خرد و ریزی با سرمایه ناچیز و صادرات ناچیز در حال فعالیت هستند که البته با وجود موانع صادراتی امکان صادرات این افراد و موفق بودن در بازگشت دادن سرمایه شبهاتی همچون رانت و دیگر مسائل را مطرح می کند که قابل توجه است.
وی گفت: خواهشمندیم اگر صادرات این افراد صحیح است، راه‌های بازگشت سرمایه با وجود نبود زیرساخت‌ها را به دیگر صادرکنندگان آموزش دهند.
* تعهد پیمان‌سپاری ارزی، مساله لاینحل بخش کشاورزی!
تاج‌الدینی در پایان با گلایه از عدم توجه مسئولین به مساله تعهد پیمان‌سپاری ارزی تصریح کرد: مساله پیمان‌سپاری ارزی به‌عنوان سدی محکم در مقابل صادرات محصولات کشاورزی بیان شده و قول‌های مسئولین در راستای پیگیری و مستثنی سازی بخش کشاورزی از این تعهد نیز بی نتیجه بوده و بزرگ‌ترین ضربه به بخش کشاورزی همچنان پابرجا مانده است.همچنان که از سخنان این مسئول مشخص است، تمام جلسات و اخبار مبنی بر پیگیری مسئولان و نمایندگان در زمینه ایجاد فرصت مناسب برای فروش محصولات کشاورزی نمایشی و بی نتیجه بوده و هیچ دردی از کشاورزان دوا نشده است.
این وضعیت به روال عادی هرساله در آذربایجان‌غربی تبدیل شده که در فصل برداشت و در زمان اوج اعتراضات به وضعیت کشاورزی شاهد وعده‌های رنگی و پرطمطراق مسئولان باشیم و در نهایت با پایان دوران خطر تمام وعده‌ها به فراموشی سپرده شده و کسی پیگیر مشکلات فراوان در حوزه فروش و صادرات این محصولات نباشد.
به گزارش آراز آذربایجان به نقل از راه دانا ، شاید اگر نمایندگان مجلس به جای تشکیل جلسات بی نتیجه به دنبال قانونی کردن وضعیت صادرات بی دردسر محصولات و نیز ایجاد زمینه برای بازارهای بیشتر بودند امروز بسیاری از مشکلات کشاورزان وجود نداشت و مدیران نیز عرق شرم بر جبین خود نمی دیدند.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

دیدگاه


9 − شش =