استیضاح رئیس‌جمهور حق نمایندگان است؛ اما فعلا به صلاح نیست

استیضاح رئیس‌جمهور حق نمایندگان است؛ اما فعلا به صلاح نیست

گروه سیاسی: یک فعال سیاسی گفت: با استیضاح رئیس جمهور یک مسئله به مسائل کشور اضافه می‌شود.
محمود میرلوحی اظهار کرد: استیضاح رئیس جمهور یک قانون و یک امکانی است که در قانون اساسی پیش بینی شده و هر مجلسی این حق را دارد که از رئیس جمهور توضیح بخواهد، حق دارد سوال کند و حتی عدم کفایت وی را صادر کند، اما باید توجه کنیم قانون اساسی فقط همین یک اصل و یک امکان نیست، خیلی موضوعات دیگر هم مطرح است.
تمام قوانین را باید در کنار هم دید. وی ادامه داد: در کشور ما رئیس جمهور نماد جمهوریت نظام است و رای یک پارچه ایرانیان در داخل و خارج به این شخص داده می شود، این درحالی است که بقیه انتخابات ها مثل مجلس و خبرگان حوزه انتخابیه دارند. ساختار سیاسی کشور به طوری است که مردم ما در انتخابات ریاست جمهوری رای و نظر خود را مطرح می کنند.
این فعال سیاسی افزود: در شرایط فعلی که در تحریم هستیم و کرونا بی داد می کند و فشارهای امریکا زیاد است و همچنین انتخابات ریاست جمهوری هم پیش رو است همان طور که رهبری گفتند معلوم است این کار نمی تواند کار موثری باشد.
وی گفت: استیضاح رئیس جمهور موثر نیست، چون فرصتی برای انتخابات رئیس جدید وجود ندارد و معاون اول باید سکان کار را به دست بگیرد که خوب الان کارها را ایشان پی می گیرند.
در چنین شرایطی یا استیضاح کنندگان می گویند جهانگیری کناره گیری کند و یا شخص دیگری را وارد دولت کنند که معنی اش این است که کشور وارد چالش جدید می شود.
میرلوحی گفت: در هر صورت با اتخاذ چنین تصمیماتی یک مسئله به مسائل کشور اضافه می شود . این در حالی است که همکاری و هماهنگی مجلس در ۸ ماه آینده بهتر می تواند نتیجه بخش باشد. وی تصریح کرد: گل‌ههای استیضاح کنندگان اقتصادی است خب الان نظر اقتصادی‌شان را بگویند.
آقای ذوالنور و دوستانشان بگویند در ۸ ماه آینده با تمام اختیارات چه گلی بر سر اقتصاد کشور می خواهند بزنند. این فعال سیاسی در گفتگو با ایسنا در پایان افزود: پیش از استیضاح باید بگویند در اشتغال و ارز و منطقه چه می خواهند بکنند؟ با هر مقیاسی استیضاح در شرایط فعلی دستاوردی ندارد.
اگر همه قوا باهم کمک کنند بخشی از مشکلات کشور حل می شود. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از طرح جدید برخی نمایندگان مجلس برای استیضاح روحانی خبر ندارم تصریح کرد: مردم در شرایط امروز نسبت به اوضاع اقتصادی کشور و وضعیت معیشتی یک طبقه‌ای از جامعه به شدت ناراضی هستند، اما اینکه استیضاح می‌تواند راه درمانی باشد قابل بحث است… نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در وضعیت فعلی کشور و با توجه به شرایطی که در جامعه حاکم است استیضاح رئیس‌جمهور به صلاح نیست.حجت‌الاسلام رضا تقوی، نماینده مردم تهران نیز در مجلس شورای اسلامی در گفت ‌و گو با تابناک درباره طرح استیضاح رئیس‌جمهور که از سوی برخی از نمایندگان مجلس مطرح شده است، اظهار کرد: طرح استیضاح رئیس‌جمهور در زمان شروع مجلس یازدهم نیز مطرح شد؛ اما بعد از صحبت مقام معظم رهبری، استیضاح‌کنندگان که نامه‌ای را تهیه کرده بودند آن را متوقف کردند و از مجموعه بیانات رهبری این را استنباط کردند که رهبری موافق این استیضاح نیست.
وی افزود: مجلس فعلی ولایی است و می‌خواهد خودش را با نظر نفر اول کشور یعنی رهبر انقلاب هماهنگ کند؛ از این روی، پس از آن ماجرا نمایندگان از طرح استیضاح رئیس‌جمهور منصرف شدند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه از طرح جدید برخی نمایندگان مجلس برای استیضاح روحانی خبر ندارم تصریح کرد: مردم در شرایط امروز نسبت به اوضاع اقتصادی کشور و وضعیت معیشتی، طبقه‌ای از جامعه به شدت ناراضی هستند؛ اما اینکه استیضاح می‌تواند راه درمانی باشد قابل بحث است.
عضو جامعه روحانیت مبارز خاطرنشان کرد: بنده خیلی یقین ندارم که استیضاح بتواند در شرایط فعلی، مشکلی را حل کند؛ اما اگر شرایط مناسب‌تری بود، استیضاح حق طبیعی مجلس و نمایندگان است و در قانون اساسی هم پیش‌بینی شده و آیین‌نامه مجلس هم بر این مساله تاکید می‌کند.تقوی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی شاید دوستانی که از استیضاح رئیس جمهور منصرف شدند از صحبت رهبری استنباط کردند که ایشان خیلی موافق استیضاح نیستد وشرایط امروز کشور خاص است تاکید کرد: کشوری که امروز دچار تحریم است و از خارج تحت فشار است و دولتش در مسائل اقتصادی موفق نبوده است رویکردی را ایجاد کرده که بیان طرح استیضاح از سوی برخی نمایندگان به معنای کارگشا بودن از وضعیت فعلی قلمداد شود.
وی با بیان اینکه با استیضاح روحانی یک سال مانده به پایان دولت، انتخابات زودرس باید در کشور انجام شود، گفت: برخی نمایندگان معتقدند که ما باید در مجلس از حق استیضاح رئیس‌جمهور برای حل مشکلات استفاده کنیم؛ اما برخی دیگر از نمایندگان این موضوع را موثر نمی‌دانند؛ از این روی، درباره این موضوع در مجلس اختلاف‌نظر وجود دارد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با اشاره اینکه اداره کردن کشور در شرایط فعلی و با وجود ویروس کرونا و تحریم‌ها بسیار سخت است، اظهار کرد: کشور در شرایط ویژه‌ای است، ولی دشمن در حال دامن زدن به مشکلات کشورمان است و متاسفانه عده‌ای هم در داخل با استفاده از بستر فضای مجازی به این موضوع دامن می زنند؛ اما ملت ایران هشیارند؛ از این روی، بدون شک در مقطع فعلی طرح موضوعی چون استیضاح رئیس‌جمهور نیاز به تامل دارد.
Arazazarbaijan.siyasi@gmail.com

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۰۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۹:۵۳ ق.ظ

دیدگاه


7 − شش =