مديرستاد احياي درياچه اروميه:

احیای دریاچه ارومیه به دلیل نبود اعتبارات از برنامه مدون عقب است

احیای دریاچه ارومیه به دلیل نبود اعتبارات از برنامه مدون عقب است

گروه خبر: مدیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت : برنامه احیای دریاچه ارومیه یک پروژه ده ساله است که ما در آغاز چهارمین سال آن قرار داریم اما به دلیل دریافت نکردن کامل اعتبارات از برنامه مدون عقب هستیم.
به گزارش آرازآذربایجان ، دریاچه ارومیه یکی از مهمترین دریاچه‌های شور جهان و کشورمان محسوب می‌شود که به دلیل کم بارشی‌های چندسال اخیر با بحران جدی روبرو است.
در این بین برخی از نقش به سزای عوامل انسانی در بحرانی شدن وضعیت این دریاچه صحبت می‌کنند و بی توجهی مسئولان را عامل تشدید کننده این وضعیت می‌دانند که باعث کم شدن سطح این دریاچه شده است.
دراین میان لزوم احیای دریاچه‌ی ارومیه به دلیل عوامل بسیار در سال‌های اخیر پررنگ شده به طوریکه در ۴ سال اخیر بالغ بر ۲ هزار و ۲۲۶ میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافت، اما به دلایل مشکلاتی در تامین منابع اعتباری میزان تخصیص، تنها یک پنجم از اعتبارات مصوب بوده است.
همچنین بررسی‌های انجام شده از آخرین وضعیت این دریاچه حاکی از آن است که عواملی چون تغییرات اقلیمی، تدابیر مدیریتی به همراه مشکلات اقتصادی در تامین منابع اعتباری در بحرانی شدن وضعیت این دریاچه اثرگذار بوده است.
در همین راستا فرهاد سرخوش مدیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در خصوص اعتبارات مالی سال ۹۶ درتوضیح روند کاری احیای دریاچه ارومیه گفت: برنامه احیای دریاچه ارومیه یک پروژه ده ساله است که ما در آغاز چهارمین سال آن قرار داریم اما به دلیل دریافت نکردن کامل اعتبارات از برنامه مدون عقب هستیم.
این مقام مسئول در کنار یکسال عقب ماندگی از نقشه راه گفته بود حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از برنامه‌ها اجرایی نشده که اگر اعتبار مالی سال ۹۷ به صورت کامل اختصاص یابد حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از عقب ماندگی را می‌توان جبران کرد.
لازم به ذکر است که بحران دریاچه ارومیه در سال‌های اخیر به دلیل کاهش بارندگی و تغییر اقلیم بیشتر نمایان شده به طوریکه تصویر زیر وضعیت کلی و بحران این دریاچه را در بهمن ماه سال‌های ۹۲ تا ۹۶ بیشتر نمایش می‌دهد.
علی رغم وضعیت بحرانی این دریاچه مدتی است که بارش‌ها در حوضه دریاچه ارومیه روند صعودی داشته به طوریکه در سال آبی جاری تاکنون ۴۰۶ میلیمتر بارندگی در این حوضه رخ داده که نسبت به سال گذشته با ۲۷۴ میلیمتر بارش با رشد ۴۸ درصدی روبرو بوده و نسبت به دراز مدت رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد.
با این حال سطح دریاچه ارومیه در سال‌های اخیر با اُفت بسیاری روبرو بوده است به طوریکه بر اساس تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده از سال ۱۹۷۲ تا سال ۲۰۱۴ می‌توان به عمق فاجعه پی برد.
گفتنی است برخی از کارشناسان عقیده دارند که اگر طرح‌های احیا اجرا نشود این درصد از آب باقی مانده در دریاچه ارومیه نیز خشک خواهد شد و بهبود وضعیت دریاچه نیازمند برنامه‌ریزی منظم و منسجم و تامین اعتبار است.

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۲۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۸ ب.ظ

دیدگاه


× هفت = 14