- آراز آذربایجان – روزنامه خبری آذربایجان غربی - http://www.araznews.ir -

آغاز عملیات طرح جهش تولید دیم زارها در اراضی آذربایجان غربی

Posted By admin On شهریور ۳۱, ۱۴۰۰ @ ۱۰:۵۷ ق.ظ In اقتصادی | No Comments

گروه خبر: ناظر طرح جهش تولید در دیم زارهای آذربایجان غربی از آغاز عملیات اجرایی طرح جهش تولید دیم زارها در ۲۹۵ هزارهکتار از اراضی دیم استان همزمان با اغاز کشت پاییزه خبر داد.
به گزارش آرازآذربایجان عبدالعلی غفاری در همایش کشت محصولات پاییزه و جهش تولید در دیم زارها که در ارومیه برگزار شد با اعلام این مطلب اظهار کرد: در پی تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و وزارت جهاد کشاورزی برای جهش تولید در دیمزارهای کشور، به دلیل اهمیت افزایش تولید گندم در راستای تداوم خودکفایی در زمینه گندم، طرح جهش تولید دیمزارها در استان نیز اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه امسال این طرح در ۱۵ استان کشور اجرا می‌شود، افزود: افزایش تولید در واحد سطح، افزایش بهره وری در تولید محصولات دیم و توسعه کشت گیاهان جایگزین به ویژه نباتات علوفه‌ای، دانه‌های روغنی و گیاهان دارویی از مهم‌ترین اهداف اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها است.
غفاری استفاده حداکثری از آب باران برای تولید محصولات کشاورزی را مورد تاکید قرار داد و گفت: افزایش تولید محصولات زراعی و افزایش درآمد کشاورزان از دیگر اهداف اجرای این طرح است.
غفاری تاکید کرد: زارعین استان رعایت تاریخ کشت، استفاده از بذور اصلاح شده و بوجاری شده، تغذیه مناسب مزارع با استفاده از کودهای ازته و فسفاته را همزمان در مرحله کشت انجام دهند تا عملکرد محصول در مزارع ارتقا یابد.
همچنین عزتی، مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در آذربایجان‌غربی نیز در این همایش گفت: خدمات رسانی در بخش‌های مختلف از جمله ساخت مسکن برای محرومان، اشتغالزایی در مناطق مختلف و امور خیریه از عمده وظایف مهم این ستاد در آذربایجان‌غربی است که در خصوص اجرای این طرح نیز که با تأمین امنیت غذایی مردم مرتبط است، آماده همکاری با سازمان جهاد کشاورزی استان است.
ضرورت رعایت اصول صحیح کشت گندم به منظور ارتقای بهره وری در تولید
رئیس مرکز تحقیقات رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی آذربایجان غربی دیگر سخنران این همایش گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده، به ازای هر یک روز تأخیر در کشت پاییزه غلات از ۳۰ مهر ماه به بعد، یک درصد راندمان محصول کاهش پیدا می‌کند.
مجید رضایی در همایش کشت محصولات پاییزه و جهش تولید در دیم زارها با اعلام این مطلب افزود: آماده سازی بستر بذر، رعایت تاریخ کشت، رعایت عمق حداکثر ۳۰ تا ۴۰ سانتی متری کشت، را سه مؤلفه اصلی در ارتقای راندمان تولید در مزارع غلات و پیشگیری از آفات و بیماری‌های آن عنوان کرد.
وی ادامه دارد: ارقام گواهی شده بذور محصولات زراعی برای کشت پاییزه در سطح استان به میزان کافی موجود است و هیچ گونه کمبودی در این زمینه وجود ندارد.
رضایی با بیان اینکه رقم نارین حاصل از دورگ گیری بین گندم پیشتاز با سازگاری وسیع و پتانسیل عملکرد بالا در کشور شناخته شده است، اضافه کرد: نارین، رقم جدید گندم آبی با سازگاری و عملکرد بالا و مناسب برای مناطق با تنش شوری خاک وآب در اقلیم معتدل و معتدل گرم کشور معرفی شده است که طبق تحقیقات انجام شده، دارای سازگاری بسیار خوبی در اراضی استان بوده و از این‌رو جهت کشت برای زارعین استان توصیه و معرفی می‌کنیم.


Article printed from آراز آذربایجان – روزنامه خبری آذربایجان غربی: http://www.araznews.ir

URL to article: http://www.araznews.ir/%d8%a2%d8%ba%d8%a7%d8%b2-%d8%b9%d9%85%d9%84%d9%8a%d8%a7%d8%aa-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%ac%d9%87%d8%b4-%d8%aa%d9%88%d9%84%d9%8a%d8%af-%d8%af%d9%8a%d9%85-%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%a7/

Copyright © 2013 آراز آذربایجان - روزنامه خبری آذربایجان غربی. All rights reserved.