معاون سوادآموزي اداره کل آموزش و پرورش استان:

آذربایجان غربی رتبه ۲۹ نرخ باسوادی در کشور را دارد

آذربایجان غربی رتبه  ۲۹ نرخ باسوادی در کشور را دارد

گروه خبر :معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: طبق آخرین سرشماری ۱۹۵ هزار نفر از جمعیت هدف ۱۰ تا ۴۹ سال استان بیسواد هستند و آذربایجان غربی از این لحاظ استان ۲۹ کشور است.
علی اکبر صمیمی افزود: نرخ باسوادی در آذربایجان غربی ۹۴ درصد است و این استان از لحاظ نرخ رشد سواد آموزی در جایگاه ششم کشور قرار دارد.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه نرخ بیسوادی در این سرشماری بر اساس خوداظهاری شهروندان تهیین شده است و برخی از مردم بنا به دلایلی خود را بیسواد اعلام کردند، این نرخ نمی تواند واقعی باشد.
صمیمی گفت: اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی طرحی برای راستی آزمایی نرخ واقعی بیسوادی در استان در دست اقدام دارد که در صورت تصویب مجوز آن می توان نرخ واقعی بیسوادی را تعیین کرد.
وی یادآور شد: طبق بررسی ها و تحلیل های این اداره کل در سطح استان ۸۰ هزار نفر بیسواد وجود دارد که این امر نیز به خاطر محرومیت و مرزی بودن آذربایجان غربی است و آموزش و پرورش تاکنون نتوانسته این افراد را زیر چتر سوادآموزی ببرد.
آموزش و پرورش می تواند با برنامه های کاربردی و با توجه به شرایط و ویژگی های هر منطقه، برنامه های عملیاتی برای ورود بازماندگان تحصیل و بازگشت دوباره دانش آموزان ترک تحصیلی ارائه کند.
*شناسایی ۱۱۰۰ بازمانده از تحصیل در آذربایجان غربی
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش آذربایجان غربی می گوید: در سال تحصیلی (۱۳۹۷-۱۳۹۶) بیش از یکهزار و ۱۰۰ نفر بازمانده از تحصیل در استان شناسایی شد و ۷۰۰ نفر از آنان به مدارس بازگردانده شدند.
مقصود رزم آرا گفت: هنوز سرنوشت ۴۰۰ نفر از کسانی که باید وارد پایه اول ابتدایی می شدند مشخص نشده است و در بررسی های اولیه مشخص شده برخی از این افراد همراه خانواده های خود به سایر استان ها یا خارج از کشور مهاجرت کرده اند.
وی افزود: برخی از بازماندگان تحصیل فاقد شناسنامه هستند و امسال ۱۵ نوآموز در استان که فاقد شناسنامه بودند وارد مدارس شدند تا در طول سال تحصیلی شرایط دریافت شناسنامه برای آنان فراهم شود.
رزم آرا با اشاره به عزم راسخ آموزش و پرورش برای شناسایی این کودکان و هدایت آنان به مدرسه، اضافه کرد: آموزش و پرورش بسته های حمایتی ویژه ای را برای بازماندگان تحصیل در نظر گرفته است.وی گفت: این بسته های شامل اهدای کتاب درسی و نوشت افزار و بیمه تحصیلی رایگان، پاداش های ویژه به معلمان آنان و حمایت های مادی و معنوی از خانواده های این کودکان است.
سکونت در روستاهای مرزی و اقتصاد مبتنی بر دامداری و زندگی عشایری خانواده ها در برخی مناطق استان باعث شده است که برخی از کودکان این مناطق نتوانند در زمان مقرر خود به مدرسه بروند و برخی دیگر هرگز به مدرسه نمی روند.
یکی از شهرستان های موفق و پیشتاز آذربایجان غربی در بازگرداندن دانش آموزان به کلاس درس و مدرسه، اشنویه است؛ شهرستانی که در سال تحصیلی گذشته شاهد بازگشت ۵۰ بازمانده از تحصیل به کلاس درس بود. مدیر آموزش و پرورش اشنویه گفت: در مناطق روستایی و مرزی این شهرستان به خاطر اینکه خانواده ها در فصل های پاییز و بهار مشغول کارهای کشاورزی و دامداری هستند، ادامه تحصیل فرزندانشان با مشکل مواجه می شود.
شیرین جهانگیری افزود: سال گذشته با همکاری مدیران مدارس و خیران شهرستان، ۵۰ دانش آموز که درس و مدرسه را رها کرده بودند به تحصیل بازگردانده شدند که تعدادی از آنان نوآموز پایه اول ابتدایی بودند.وی اضافه کرد: نوآموزان پایه اول ابتدایی که شغل خانواده آنان دامداری است، در دومین ماه پاییز به مناطق روستایی برمی گردند و در اردیبهشت ماه نیز دوباره به مناطق ییلاقی کوچ می کنند و این امر ادامه تحصیل فرزندان آنان را با مشکل مواجه می سازد.وی یادآور شد: یکی دیگر از مشکلات ادامه تحصیل دانش آموزان دختر در مناطق روستایی این شهرستان، بی میلی خانواده ها برای تحصیل دخترانشان در مدارسی است که معلم مرد دارد و امسال برای حل این مشکل در چند مدرسه دخترانه متوسطه روستایی معلمان زن به کار گرفته شدند.
جهانگیری گفت: برخی از دانش آموزان نیز به دلیل معلولیت های جسمی و ذهنی آموزش ناپذیر هستند و امکان ادامه تحصیل آنان در مدارس عادی وجود ندارد و به دلیل بضاعت مالی خانواده های آنان یا مشکل رفت و آمد از روستا به شهر برای حضور در مدرسه کودکان استثنایی، از تحصیل باز می مانند.
به گزارش آرازآذربایجان به نقل از ایرنا ، و بر اساس قانون تحصیل اجباری در ایران شامل هشت سال دوره‌های ابتدایی و راهنمایی است و والدینی که بچه‌های ۶ تا ۱۴ سال خود را به مدرسه نفرستند، مجرم هستند و باید جریمه شوند اما این قانون ضمانت اجرایی ندارد.
طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش تعداد بازماندگان تحصیل کشور در حدود ۱۴۲ هزار نفر است؛ هر چند بازماندگان تحصیل در بین ۱۳ میلیون دانش آموز در حال تحصیل کشور شاید پر شمار نباشند اما این دانش آموزان نیز بخشی از آینده جامعه ما را تشکیل می دهند و لازم است که برای بازگشت دوباره این دُرهای گرانبها به صدف تعلیم و تربیت تلاش کنیم و هر کسی در هر جایی که قرار دارد، فریاد بی صدای این بازماندگان از تحصیل باشد.

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰ ق.ظ

دیدگاه


7 − = پنج