رئيس شوراي اسلامي شهر اروميه:

آداب و رسوم فولکلور آذربایجان غربی باید احیاء شود

آداب و رسوم فولکلور آذربایجان غربی باید احیاء شود

گروه خبر: رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه با بیان اینکه آداب و رسوم فولکلور آذربایجان¬غربی باید احیا شود گفت :انتظار از مسولان متولی بر این است که این آیین کهن را احیا و سینه به سینه به آیندگان انتقال دهند.
علیزاده امام زاده، رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه در آیین افتتاح دومین جشنواره بیدمشک ارومیه گفت: آذربایجان غربی به ویژه ارومیه، آیین و سنن گوناگونی در دل خود گنجانده که متاسفانه اکثر این رسومات فراموش شده که لزوم احیا آنها به ویژه توسط دستگاه های متولی ضروری است.
‌وی بابیان اینکه بسیاری از آیین های سنتی این دیار چون مراسم ویژه چهارشنبه سوی و برگزاری مراسم شال سالماق در این روز ویژه مورد غفلت واقع شده است تصریح کرد: اگر به گذشته بنگریم تمامی این آیین ها نشان از الفت و مهربانی بوده است.
علیزاده امام زاده زندگی شهر نشینی و هجوم دنیای فناوری اطلاعات را از علل به فراموشی سپرده شدن بسیاری از آیین کهن این مرز و بوم دانست و گفت:انتظار از مسولان متولی بر این است که این آیین کهن را احیا و سینه به سینه به آیندگان انتقال دهند.
بید مشک درخت یا درختچه‌ای به ارتفاع حداکثر حدود ۹ متر است که اغلب در حدود ۲-۴ متر و به شکل درختچه رشد میکند، اما در صورت مساعد بودن شرایط محیطی و عدم قطع ساقه‌ها ارتفاع می‌تواند بیش از ۲-۴ متر نیز برسد از عرق بیدمشک به عنوان تقویت کننده قلب و اعصاب استفاده شده و اشتها را افزایش می‌دهد.
بیدمشک ارومیه در سال ۹۱ به شماره ۴۷۸ در فهرست آثار ملی میراث نامملوس کشور در گستره استان آذربایجان غربی به ثبت رسیده است.به گزارش آرازآذربایجان به نقل از ایسنا؛ دومین جشنواره بیدمشک ارومیه از ۲۵ الی ۲۷ اسفندماه در میدان امام خمینی(ره)- محوطه ضلع غربی مسجد جامع و همچنین جنب بازار تاریخی برگزار می شود.

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰ ق.ظ

دیدگاه


+ دو = 8