آب پس از ۲۰ سال در رودخانه لیلان چای میاندوآب جاری شد

آب پس از ۲۰ سال در رودخانه لیلان چای میاندوآب جاری شد

آرازآذربایجان- رودخانه لیلان چای میاندوآب درپی بارندگی مناسب بهاری پس از ۲۰ سال احیا و موجب حیرت و خوشحالی مردم این شهرستان شد.
فرماندار میاندوآب روز دوشنبه در حاشیه بازدید از این رودخانه اظهار داشت: این رودخانه از دامنه کوه سهند در آذربایجان شرقی سرچشمه می گیرد و پس از طی مسافت ۵۰ کیلومتری به زرینه رود میاندوآب می ریزد.
وی بیان کرد: این رودخانه پس از عبور از روستاهای قوشقیه، جیغالو و شیرین کند در بخش لیلان از توابع شهرستان ملکان آذربایجان شرقی در داخل شهر میاندوآب وارد رودخانه زرینه رود شده و به دریاچه ارومیه می ریزد.
وی اضافه کرد: از آب این رودخانه در بالادست برای آبیاری زمین های کشاورزی استفاده می شود.
این رودخانه از ۲ شاخه اصلی بنام های «بلوک آباد» و «سراجو چای» که در محلی بنام روستای «کوسه صفر» در آذربایجان شرقی به هم می‌رسند، تشکیل شده است.
میاندوآب دارای سه رودخانه قوروچای، سیمینه رود و زرینه رود است که از داخل و حاشیه این شهر عبور می کند.
سیمینه رود یکی از رودهای مهم آذربایجان غربی است که از کوهستان های بوکان، سقز، بانه و شمال عراق سرچشمه می گیرد و پس از عبور از شهرهای بوکان و میاندوآب به دریاچه ارومیه می ریزد.
رودخانه زرینه رود نیز با ۲۳۰ کیلومتر، طولانی ترین رودخانه آذربایجان غربی است که در طول مسیر خود شهرستان شاهین دژ و میاندوآب را می پیماید و به دریاچه ارومیه می ریزد.
رودخانه قوروچای نیز پس از گذر از روستاهای واقع شده در جنوب شرقی بخش باروق به رودخانه زرینه رود میاندوآب می ریزد.
براساس اعلام شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی، بارش نزولات آسمانی در استان از اول سال آبی جاری /اول مهر ۱۳۹۷/ تا /۱۷ فروردین/ به ۴۱۱ میلی متر رسیده است که ۳۵ میلی متر با بارش کل سال آبی گذشته فاصله دارد.

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۳ ق.ظ

دیدگاه


× نُه = 27